Servikal distonide göz kırpma refleksinin prepulse inhibisyonu ve peripersonal alanda etekilenmesi
Prepulse inhibition of the blink reflex in cervical dystonia and its influence in the peripersonal space
- Tez No: 505545
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Servikal distonide beyin sapı reflekslerinde eksitabilite artışı daha önce gösterilmiş olup göz kırpma refleksinin (GKR) prepulse inhibisyonu (PPI) çalışılmamıştır. Distonide somatosensoriyel GKR (SGKR) de daha önce çalışılmıştır. Ancak değerlendirme median sinir uyarımı ile elin başa uzak pozisyonunda (ekstrapersonal alanda, EPA) yapılmıştır. Yeni bilgiler ışığında planladığımız bu çalışmada, servikal distonide subkortikal yapıların kortikal modülasyonundaki değişimlerini anlamak için, elin başa uzak (EPA) ve yakın (peripersonal alanda, PPA) pozisyonlarında, SGKR'ni ve trigeminal GKR'nin (TGKR) PPI'nu araştırmayı amaçladık. İdiopatik servikal distonili 28 hasta ile yaş ve cinsiyet uyumlu 25 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. SGKR ve TGKR'nin PPI'nu, uyarılan el EPA'da (uzak pozisyonda) ve PPA'da (yakın pozisyonda) iken kaydedildi. Servikal distonili hastalar ile sağlıklı bireyler arasında bazal değerler karşılaştırıldı. Ayrıca uzak ve yakın pozisyonlar arasında da karşılaştırmalar yapıldı. Servikal distoni hastalarında bazal SGKR'nin magnitüdü sağlıklı bireylere kıyasla daha büyüktü. PPA'da SGKR'nin magnitüdü sağlıklı bireylerde artarken, servikal distoni grubunda azalma saptandı. Azalma duysal hile kullanan hastalarda belirgindi. Sağlıklı bireylerde, uzak pozisyonda prepulse uyarı TGKR R2 yanıtının magnitüdünde azalmaya neden olurken, yakın pozisyonda bu inhibisyon azaldı. PPI, servikal distoni hastalarında sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında daha düşüktü ve inhibisyonda azalma duysal hile kullanmayan hastalarda belirgindi. Peripersonal alanda SGKR'nin magnitüdünün artması ve TGKR'nin PPI'unun azalması, bu reflekslerin altında yatan nöronal döngülerin yukarıdan-aşağı modülasyonu için kanıt sağlayan normal bir fenomendir. Servikal distonide ise bu normal değişikliklerin kaybolması üst düzey merkezlerin anormal modülasyonunu akla getirir.
Özet (Çeviri)
Increased excitability of brainstem reflexes was previously shown in cervical dystonia (CD) and prepulse inhibition (PPI) of the blink reflex (BR) was not studied. Somatosensory BR (SBR) was also previously studied in CD. But, SBR was elicited by median nerve stimulation while the hand is inside the extrapersonal space (EPS) of the head. Here, we aimed to investigate the changes of SBR and PPI of the trigeminal BR (TBR) in the peripersonal space (PPS) and EPS to understand alterations of cortical modulations of subcortical structures in CD. This study enrolled 28 consecutive patients with idiopathic CD and 25 age- and gender-matched healthy subjects. SBR and PPI of the TBR were recorded while stimulated hand was in the EPS (far condition) and PPS (near condition). Baseline values were compared between patient with CD and healthy subjects. Further comparisons were done between far and near conditions. Magnitude of baseline SBR was bigger in patients with CD compared to healthy subjects. The magnitude further increased in healthy subjects whereas it was reduced in patients with CD. The reduction was more evident in patients with CD with sensory tricks. In healthy subjects, prepulse stimulation led to the reduced magnitude of R2 component of TBR under far condition whereas the reduction was less evident under near condition. Although PPI was low in patients with CD compared to healthy subjects, the reduction in PPI was more evident in patients with CD without sensory tricks. Enhancement magnitude of SBR and attenuation of PPI of the TBR in the PPS is a normal phenomenon that provides evidence for top-down modulation of the neural circuitry underlying these reflexes. In CD, these normal alterations are lost which suggest abnormal modulation of higher-order centers.