Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda farklı tetik nokta tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of different trigger point techniques in chronic mechanic low back pain patients
  1. Tez No: 505546
  2. Yazar: İSMAİL OĞUZ DAYANIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızın amacı; kronik mekanik bel ağrılı (KMBA) olgularda tetik nokta tedavi yöntemlerinden Strain-CounterStrain (SCS), Birleşik Nöromuskuler İnhibisyon Tekniği (Integrated Neuromuscular Inhibition Technique, INIT) ve İskemik Kompresyon (İK) yöntemlerinin etkinliklerini ve birbiri üzerine üstünlüklerini karşılaştırmaktır. Çalışmamıza 48 olgu dahil edildi. Olguların değerlendirmesinde ağrı şiddeti için Vizüel Analog Skala (VAS), ağrı eşiğini ölçmek için algometre değerlendirmesi, eklem hareket açıklığını değerlendirmek için digital gonyometre, disabiliteyi değerlendirmek için Oswestry Disabilite Indeksi (ODI) kullanıldı. Ayrıca olguların psikososyal durumunu değerlendirmek için Beck Depresyon, Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (State-Trait Anxiety Inventory, STAI) kullanıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesinde, 1. seans sonrasında ve tedavi bitiminde (6 hafta sonra) yapıldı. Grup içi fark“Paired Sample t-test”ile değerlendirildiğinde, SCS grubu tüm VAS skorlarında istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterdi (p0,05). Her üç tekniğinde kliniklerde KMBA'lı hastalarda kullanılabilceğini, ancak seçim yapmak gerekirse SCS tekniğinin öncelikle kullanılması gerekliliğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of our work; to compare the efficacy and superiority of Strain-CounterStrain (SCS), Integrated Neuromuscular Inhibition Technique (INIT) and Ischemic Compression (IC) methods of trigger point treatment methods in chronic mechanical low back pain (CMBP) cases. Forty-eight cases were included. Visual analogue scale (VAS) was used to assess pain severity, algometer evaluation to measure pain threshold, digital goniometer to assess joint range of motion, and Oswestry Disability Index (ODI) to assess disability. In addition, Beck Depression, State and Trait Anxiety Inventory (STAI) were used to assess the psychosocial status of the cases. The evaluations were made before the treatment, after the 1st session and at the end of the treatment (6 weeks later).When the intra-group difference was assessed by“Paired Sample t-test”, SCS group showed statistically significant decrease in all VAS scores (p0,05). We believe that all three techniques can be used in patients with CMBP in clinics, but if selection is needed, SCS technique should be used first.