Stok yönetimi ile karlılık ilişkisinin finansal oranlar aracılığıyla incelenmesi
The relation between stock management with profitability considering the finance ratios
  1. Tez No: 505586
  2. Yazar: FARRİN KHAKZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Varlıkların etkin bir şekilde yönetimi, işletmelere önemli bir rekabet gücü sağlar. İşletmelerde önemli bir varlık olan stokların ise, en az maliyetle elde edilmesi ve bulundurulması kârlılığa olumlu bir katkı yapmaktadır. Bu çalışmada, stok yönetiminin işletmenin finansal başarısının göstergesi olan kârlılıkla ilişkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada BİST'de işlem gören gıda sektörlerine ait 28 firma incelenmiş ve bu firmalardan verileri süreklilik gösteren 22 firma çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmada, gıda sektöründe faaliyet gösteren 22 firmanın 2009-2015 dönemlerine ait firmaların krâlılığını belirleyen finansal ve stoklarla ilgili faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın uygulama aşamasında ise kârlılık oranları ile gıda sektöründe faaliyet gösteren firmaların stok yöntemi arasında bir ilişkinin var olup olmadığı korelasyon ve regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda, stokların devir süresi, stokların net çalışma sermayesine oranları, stok devir hızı ve stokların aktiflere oranlarının kâr oranıyla ilişkili olan değişkenler olduğunu tespit edilmiştir. Regresyon analizleri kapsamında incelenen farklı modellere göre açıklama gücünün yüksek olması bakımından ters biçimli doğrusal olmayan modeller en yüksek belirlilik katsayısını (R2) göstermiştir, ancak tüm kârlılık değişkenlerini açıklama imkanı yaratan model bakımından ise logaritmik doğrusal modelin en iyi sonuçları verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficient management of the assets provides a competition power the business enterprises. Having an important rol in management, obtaninig and possing the stocks by a minor cost has a positive effect in gaining profit. This study explains the relationship between stock management and the financial success of the business profitability. 28 firms trading in food industry have been attending in this research and 22 of these showing the data continuity have been studied. Financial profit and stock related factors in these 22 food sector companies between the years 2009-2015 will be determined. Carrying out the research, the existence of a connection between the percentage of profit and the food sector companies' stock management will be tested using correlation and regression analysis. The findings of the study shows the connection between the inventory turns, the pure percentage of business capital, inventory turnover and, the stock's active percentage, with profitability percentages. According to the different models examined using regression analysis scope, inverted non-linear models have shown the most coefficient of determination (R2) in explanation reliablity, but it is improved that from the view of explanation possiblity of all profitability variants, logarithmic linear model has shown better result.