Frankfurt ekolü ve İngiliz kültürel çalışmalar okulunun karşılaştırılmalı bir okunması
A comparison of Frankfurt ecology and English cultural study schools a comparative read
  1. Tez No: 505593
  2. Yazar: SEVDİYE TEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TUTAL CHEVIRON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Frankfurt Okulu ve Kültürel Çalışmalar, iletişim bilimlerini derinden etkilemiş iki düşünce ekolüdür. İletişim bilimlerinin ortaya çıktığı dönemde yaygın olan teknik yorumlar, bu iki okulun felsefe, ekonomi politik, göstergebilim gibi alanları iletişime katmasıyla birlikte yaygınlığını yitirmiştir. Ancak bu iki okul arasında da, güçlü birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Frankfurt Okulu, Kültür Endüstrisi kavramıyla kültürel üretimin endüstriyel bir şekilde gerçekleştirildiğini ve izleyicilerin bu ürünler karşısında edilgen konumda olduğunu söylemektedir. Buna karşılık Kültürel Çalışmalar kültürü bir mücadele alanı olarak tanımlayarak, izleyiciye direnme şansı tanımaktadır. Bu çalışmada, Frankfurt Okulu ve Kültürel Çalışmalar' ın kültür ve medya tezleri arasındaki farklar araştırılacaktır. İki okulun medya ve iletişim alanındaki düşüncelerinin bugünkü güncellikleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Both Frankfurt School and Cultural Studies are schools of thought that deeply influence communication studies. The technical interpretations that are prevalent in the emergence of the communication sciences discredited after attemts of these two schools to add fields such as philosophy, political economy, semiology to communication. However, there are also strong differences between these two schools. Frankfurt school, by its concept culture Industry, claims that cultural production is carried out industrially and audiences are passive in the face of these products. In contrast, Cultural Studies, gives audiences to chance to resist by describing culture as a field of struggle. In this study, differences between culture and media thesis of Frankfurt School and Cultural Studies will be investigated. Curentness of these two schools' thoughts in the fields of media and communication will be discussed.