Free vibration analysis of uniform or tapered beams with transversely functionally graded materials
Eksenel fonksiyonel derecelendirilmiş malzemeli geometrisi değişen ya da değişmeyen kirişlerin serbest titreşim analizi
  1. Tez No: 505681
  2. Yazar: OKAN KOÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UTKU, PROF. DR. AFŞİN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Fonksiyonel derecelendirilmiş malzeme (FDM) ile oluşturulan yapısal elemanlar için literatürde çeşitli analiz teknikleri vardır. Elastisite teorisine dayalı çözümler en yaygın olanıdır. Levha, kabuk ve katı elemanlarla sonlu elemanlar yöntemi alternatif bir popüler çözüm tekniğidir. Kiriş elemanları da son zamanlarda sonlu elemanlar yönteminde bu amaçla kullanılmaktadır. Deplasman (DB) ve kuvvet bazlı (KB) elemanlar, sonlu elemanlar yönteminde iki ana tercihtir: bu alanda KB yöntem yeni bir yaklaşım iken, DB yöntem daha sık kullanılmaktadır. Bu çalışmada, FDM ile oluşturulan kirişlerin analizi için önerilen KB metodolojisi, doğrusal elastik serbest titreşim analizleri kullanılarak literatürdeki sayısal sonuçlarla karşılaştırmalı olarak doğrulanmaktadır. Kıyaslama örnekleri, literatürdeki seçilmiş çözümlerin yanı sıra, iyi bilinen ve doğrulanmış deplasman bazlı genel amaçlı sonlu eleman kodunu kullanan ANSYS çözümlerinden oluşmaktadır. Önerilen metodoloji kullanılarak elde edilen ilk beş mod frekansı, farklı durumlar için kıyaslama sonuçları ile karşılaştırılmaktadır. Doğrulama için, değişmeyen ve değişen geometriler, homojen malzeme ve enine dağıtılmış FDM ayrı olarak göz önünde bulundurulmaktadır. Farklı sınır koşullarının ve en-boy oranlarının etkileri dikkate alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are several analysis techniques in the literature for structural members with functionally graded material (FGM). Solutions based on theory of elasticity are the most common. Finite element approach with plate, shell or solid elements is an alternative popular solution technique. Beam elements are being recently used in the finite element approach for this purpose. Displacement (DB) and force based (FB) elements are the two main choices in this regard: while the FB method is a more recent approach, DB counterpart is the more commonly used technique. In this thesis, the proposed FB methodology for analyzing beams with FGM is verified using linear elastic free vibration analyses with comparison to the numerical results in the literature. The benchmark examples are selected solutions from the literature as well as the solution of the problem using the well-known and verified DB general purpose finite element code ANSYS. First five modal frequencies obtained using the proposed methodology are compared to the benchmark results for different cases. For the validation, uniform and tapered geometries are considered separately with homogeneous material and transversely distributed FGM. The effects of different boundary conditions and aspect ratios are taken into account.