Farklı geometriye sahip karbon nanotüplerin elastik eğri yöntemiyle statik analizi
Static analysis of carbon nanotubes with different geometrically based on elastic curve method
- Tez No: 505695
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CİVALEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında nano ölçekte modellenen eğilme elemanlarının statik analizi yapılmıştır. Eğilme formülasyonunun elde edilmesinde Euler–Bernoulli eğilme varsayımlarından yola çıkılarak elde edilen elastik eğri denkleminin çeşitli statik yükler (tekil yük veya açıklık boyunca düzgün yayılı yük) altında çeşitli sınır şartlara göre uygulamaları yapılmıştır. Eğilme elemanları nanoteknoloji biliminde önemli bir yere sahip olan karbon nanotüp malzemesinden modellenmiştir. Elde edilen denklemlerce kiriş elemanlarının maksimum çökme miktarları ve maksimum eğilme momenti iç tesirleri hesaplanmıştır. Sınır şart türü, yük türü ve şiddeti, eleman açıklığı miktarı, kesit geometrisi ve boyutları gibi faktörlerin statik analize olan etkileri tartışılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, tam rijit niteliğe sahip mesnetlenme şartlarındaki kirişler, yarı rijit nitelikte mesnetlenmiş elemanlara göre daha az eğilme iç tesiri alıp daha az çökme gerçekleştirmiştir. Hiç rijit olmayan koşulda daha çok çökme görülmüştür. Uzunluk artınca maksimum çökme de artmıştır. Yük şiddeti arttıkça çökmenin şiddeti artmıştır. Kesit boyutları büyüdükçe atalet momenti arttığı için maksimum çökme azalmıştır. Eşit alanlı içi boş kesitler içi dolu kesitlere göre daha az çökme yapmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, static analysis of nanobeams has been done. The fourth – order differential equation of elastic curve for distributed loaded systems and double integrations equation of bending moment for point loaded systems have been obtained and this equation has been applied to various boundary conditional systems for under various static load. Nanobeams have been modeled from carbon nanotube (CNT) material. Displacement values and bending moment internal values of beam have been calculated by obtained equations. Effect to static analyses of such as factors type and magnitude of load, beam length and section geometry have been discussed. The results have shown, rigid boundary conditional beams less deflected and less subjected to bending moment than semi rigid boundary conditional beams. When the beam length is increased, displacement values have been also increased. When the size of cross – section is increased, displacement values have been decreased because inertia moment has been increased. Hollow sections have done less deflection than hollow sections.