'101 Türk Efsanesi' adlı eserin söz varlığının Türkçe öğretimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the word existence of '101 Turkish Legends' in terms of Turkish teaching
  1. Tez No: 505696
  2. Yazar: FIRAT YOLCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada Saim Sakaoğlu'nun“101 Türk Efsanesi”adlı eserinin söz varlığının ortaya çıkarılması ve bu söz varlığının Türkçe öğretimine katkılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma içerisinde söz varlığının tanımı ve kapsamı incelenerek, söz varlığının ögeleri anlamları ve bağlamlarıyla belirlenmeye çalışılmıştır. Eserin söz varlığı ögeleri; argo bildiren anlatımlar, atasözleri, deyimler, tekrar öbekleri, terimler, yabancı sözcükler, yöreye ait sözcükler, özel adlar olarak saptanmıştır. Bununla birlikte belirlenen söz varlığının Türkçe Öğretim Programındaki genel amaçlara ve Türkçe dersi kazanımlarına ne ölçüde katkılar sunabileceği belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, Türkçe tarihin ilk dönemlerinden itibaren zengin yazılı kaynaklara sahip olmasının yanı sıra zengin bir sözlü anlatıma da sahip olmuştur. Özellikle halk arasında yüzyıllar boyunca bir anlatı geleneği olarak nesilden nesile aktarılıp günümüze kadar ulaşan efsaneler, dilin en zengin pınarlarındandır. Geniş bir coğrafayada konuşulan Türkçenin farklı bölgelerine ait olan yüz bir efsanenin sahip olduğu söz varlığının zengin bir anlatımı sağladığı görülmektedir. Bu çalışmada biz de bu zengin söz varlığını belirleyerek bu söz varlığı ögelerinin Türkçe öğretimine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the vocabulary of Saim Sakaoglu's work titled“101 Turkish Legends”and to determine the contribution of this vocabulary to Turkish teaching. In this study, the definition and scope of word existence were examined and tried to determine the meanings and the relationships of word existence's elements. Elements of word existence were determined as proverbs, idioms, repetitions, terms, foreign words, locality words, private nouns. Nevertheless, ıt has been tried to determine how the word existence can support the general aims of Turkish Cirrucular and the achievements of Turkish lessons. As a result, since the early periods of Turkish history, it has rich written sources as well as rich verbal expression. Especiaaly, the legends which are transfered as from generation to generation and reached to today, are one of the richest sources of the language among the people for centuries as a narrative tradition. It has been seen that 101 legends belonged to the different areas of Turkish language in a large geography word existence in these legends provide a rich narration. In this study, we also think that these elements of vocabulary will contribute to Turkish teaching by determining this rich word existence.