470 Numaralı M. (1877-1878), H. (1294-1295) Ahi Çelebi Mahkemesi Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evoluation of Ahi Çelebi court the Court Record Number 470
  1. Tez No: 505700
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ SİĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tez çalışması, 470 Numaralı Ahi Çelebi Mahkemesi Şer'iyye Sicili hakkında verilen bilgilerden oluşmaktadır. İstanbul, On altı asır boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Avrupa, Asya, Afrika kıtalarının kesiştiği geniş bir bölgenin tartışmasız tek hâkimi olmuş ve bu süreçte dünya tarihini önemli derecede etkilemiştir. Osmanlı tarihi hakkında günümüze ışık tutacak ve araştırmacıları kesin bilgilere ulaştırabilecek yazılı kaynakların başında kadı sicilleri gelmektedir. Bu çalışmada M. (1877-1878), H. (1294-1295) tarihleri arasındaki Ahi Çelebi Mahkemesi 470 Numaralı Şer'iyye Sicilindeki hükümlerin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılarak yeni bilgilere ulaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis study consists of the information given about the Ahi Çelebi Court 470 Number Sharia Record Istanbul has been the sole judge of a large region of Europe, Asia, and Africa, where many civilians have been armed for sixteen centuries, and influenced world history in this process. Judicial records are at the head of written sources that will shed light on Ottoman history and researchers can reach definite information. In this study, it was aimed to reach the new information by transcription and evaluation of the provisions of Ahi Çelebi Court 470 numbered Sharia Record between M. (1877-1878) and H. (1294-1295).