Trakya bölgesine uygun arpa (hordeum vulgare) ıslahında ileri hatlarda bazı tarımsal özelliklerin karşılaştırılması üzerine araştırmalar
- Tez No: 27748
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN Z. KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRAKYA BÖLGESİNE UYGUN ARPA (Hordem vulgare L.) ISLAHINDA İLERİ HATLARDA BAZI TARIMSAL ÖZELLİKLERİN KARŞILAŞTIRILMASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Harun EKİZ Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Kayıhan Z. KORKUT 1993, Sayfa: 77 Juri:Prof. Dr. Kayıhan Z. KORKUT Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Prof. Dr. Temel GENÇTAN Trakya Bölgesi 'ne uygun arpa ıslahında ileri generasyonlarda bazı tarımsal özelliklerin karşılaştırılmasını amaçlayan bu araştırma; 1990-1991 ekim yılında F5 ve 1991-1992 ekim yılında ise F^ generasyonuna ait denemeler, Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Uygulama Alanı 'nda kurulmuştur. Araştırmanın, birinci yıl denemesi, F4 generasyonunda yer alan 46 populasyondan bazı tarımsal özelliklere göre seçilmiş olan 20 hat ve standartlar (Yıldırım, Yeşiköy-387, Zafer- 160, Barberousse) ile oluşturulmuştur. Birinci yıl denemesindeki hatların ve standartlar, ikinci yıl denemesinin materyalini meydana getirmiştir. Denemeler; dört tekrarlamak, tesadüf blokları denemedesenine göre kurulmuştur. Denemelerden elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Çıkış-başaklanma gün sayısı, F5 generasyonunda 172.25-179.50 gün arasında değişmiştir. En erken çıkış-başaklanma gün sayısı 17/5 numaralı hatta bulunmuştur. Standartlardan, Barberousse, Yıldırım ve Yeşilköy-387 çeşitleri, birçok iler} hatlardan ve standart çeşit Zafer- 160 'tan, çıkış-başaklanma gün sayısı bakımından daha geçci değerler vermiştir. Çıkış-başaklanma gün sayısı, Fg generasyonunda 160.75-168.00 gün arasında değişim göstermiştir. En erken çıkış-başaklanma gün sayısı, 32/9 numaralı hatta saptanmıştır. Standartlardan, Barberousse, Yıldırım ve Yeşilköy-387 çeşitleri, birçok ileri hatlardan ve diğer standart çeşit Zafer -160 'tan daha geç çıkış- başaklanma gün sayısına sahip olmuştur. Ana sap uzunluğu, F5 generasyonunda 92.36-116.84 cm arasında değerler almıştır. İncelenen F5 populasyonlan içinde en kısa sap uzunluğu, en düşük değere sahip olan Barberousse standart çeşidinden sonra gelen 16/13 numaralı hatları populasyonda bulunmuştur. Standartlardan, Barberousse, Zafer-160 ve Yeşilköy-387 çeşitleri, birçok ileri hatlardan ve diğer standart çeşit Yıldırım 'dan daha kısa sap uzunluğu değeri vermişlerdir. Ana sap uzunluğu, Fg generasyonunda 68.85-92.70 cm arasında değişim göstermiştir. En kısa sap uzunluğu 10/2 numaralı hatta elde edilmiştir. Standartlardan, Barberousse çeşidinin, birçok ileri hatlardan ve diğer standart çeşitlerden daha kısa sap uzunluğuna sahip olduğu belirlenmiştir. Ana sap başak uzunluğu, F5 generasyonunda 4.24-6.39 cm arasında değerler almıştır. En uzun başaklar 17/5 numaralı hatta saptanmıştır. Standartlardan, Zafer-160 çeşidi, birçok Heri hatlardan ve diğer standart çeşitlerden daha kısa başaklar oluşturmuştur. Ana sap başak uzunluğu, Fg generasyonunda 3.85-5.78 cm arasında değişmiştir. En uzun başak 17/5 numaralı hatta gözlenmiştir. Standartlardan,in Zafer-160, Yıldırım çeşitleri, birçok ileri hatlara ve diğer standart çeşitlere göre daha kısa başak meydana getirmişlerdir. Başakta tane sayısı, F5 generasyonunda, 28.88-43.50 adet arasında değerler almıştır. Başakta en fazla tane sayısı 18/5 numaralı hatta belirlenmiştir. Standartlardan, Zafer-160 çeşidi, birçok ileri hatlardan ve diğer standart çeşitlerden daha düşük başakta tane sayısı göstermiştir. Başakta tane sayısı, F$ generasyonunda 25.33-42.43 adet arasında değişim göstermiştir. Başakta en fazla tane sayısı, en yüksek değere sahip olan Barberousse standart çeşidinden sonra gelen 23/3 numaralı hatta saptanmıştır. Standartlardan, Zafer-160 çeşidinin, birçok ileri hatlardan ve diğer standart çeşitlerden başakta daha düşük tane sayısı değerine sahip olduğa görülmüştür. Başak tane verimi, F5 generasyonunda 1.26-2.06 g arasında değişmiştir. Başakta en yüksek tane verimi 13/1 numaralı hatta görülmüştür. Standartlardan, Zafer-160, Barberousse çeşitleri, birçok ileri hatlardan ve diğer standart çeşitlerden başakta daha düşük tane verimine sahip olmuştur. Başak tane verimi, Fö generasyonunda 1.13-1.97 g arasında değişim göstermiştir. Başakta en yüksek tane verimi 29/4 numaralı hatta bulunmuştur. Standartlardan, Zafer-160, Barberousse ve Yıldırım çeşitlerinin, birçok ileri hatlardan ve diğer standart çeşit Yeşilköy-387 'den başakta daha düşük tane verimine sahip oldukları görülmüştür. Bin tane ağırlığı, F5 generasyonunda 33.53-50.97 g arasında değerler almıştır. En yüksek bin tane ağırlığı 30/22 numaralı hatta elde edilmiştir. Standartlardan, Barberousse çeşidi, bütün ileri hatlardan ve diğer standart çeşitlerden daha düşük bin tane ağırlığı değerini vermiştir. Bin tane ağırlığı, F$ generasyonunda 32.17-52.14 g arasında değişmiştir. En yüksek bin tane ağırlığı 29/4 numaralı hatta görülmüştür.Standartlardan, Barberousse, Yeşilköy-387 çeşitleri, birçok ileri hatlardan ve diğer standart çeşitlerden daha düşük bin tane ağırlığına sahip olmuştur. Dekara tane verimi, F5 generasyonunda 301.20-545.31 kg/da arasında görülmüştür. En yüksek tane verimine sahip Barberousse standart çeşidini 13/1 numaralı hat izlemiştir. Standartlardan, Zafer-160, Yıldırım, Yeşilköy-387 çeşitlerinin, birçok ileri hatlardan ve Barberousse standart çeşidinden daha düşük tane verimine sahip olduğu belirlenmiştir. Dekara tane verimi, Fğ generasyonunda 290.31-605.39 kg/da arasında değerler almıştır. En yüksek tane verimine sahip Barberousse standart çeşidini, 16/13 numaralı hat izlemiştir. Standartlardan, Yıldırım, Yeşilköy-387, Zafer-160 çeşitleri, birçok ileri hatlardan ve Barberousse standart çeşidinden daha düşük tane verimine sahip olmuştur. F5 generasyonu halindeki ileri hatlarda dekara tane verimi (kg/da) ile diğer tüm özellikler arasındaki ilişkiler biyometrik açıdan önemli bulunmamıştır. Bu ilişkiler içerisinde sadece ana sap uzunluğu ile olan ilişki değerleri olumludur. Fg generasyonu halindeki ileri hatlarda dekara tane verimi (kg/da) ile başak uzunluğu (r = 0.285), başakta tane sayısı ( r = 0.345), başak tane verimi (r = 0.272) arasında olumlu yönde ve 0.01 düzeyinde önemli ilişkiler bulunmuştur. Diğer ilişkiler olumsuz yönde önemsiz saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Master Thesis STUDIES ON COMPARISONS OF SOME AGRICULTURAL PROPERTIES OF ADVANCED LINES IN SUITABLE BARLEY (Hordeum vulgare L.) BREEDING FOR THRACE REGION Harun EKİZ University of Thrace Institute of Natural and Applied Sciences Deparment of Field Crops Advisor: Prof. Dr. KayihanZ. KORKUT 1993, Page: 77 Jury: Prof Dr. Kayihan Z. KORKUT Prof Dr. Sezen ŞEHİRALÎ Prof Dr. Temel GENÇTAN This research aiming at comparison of some agricultural properties of advanced generations in suitable barley breeding for Thrace Region was carried out in die experimental field of Field Crops Deparment, Tekirdağ Agricultural Faculty, in periods of 1990-1991 and 1991-1992. The former experimental period with F5 generation was carried out in the growing season of 1990-1991 and the latter with Fg generation in the growing season of 1991-1992. Twenty lines derived from 46 populations in preceeding years regarding some agricultural properties were included as the material of F5 generation in 1990-1991 period with standarts (Yıldırım, Yeşilköy-387, Zafer-160, Barberousse). Seeds from lines of 1990-1991 experiment and the standarts were used as the material for theVI experiment of 1991-1992 priod. Experiments were laid out in randomized complete block design with 4 repetitions in both of 2 years. The results obtained from the studies were summarized as follows. Number of days from emergence to heading in F5 generation ranged from 172.25 days to 179.50 days. The earliest emergence was observed in the line numbered as 17/5. Standart varieties; Barberousse, Yıldırım and Yeşilköy-387 gave spikes later than many of advanced lines and the other standart variety Zafer-160. Number of days from emergence to heading in Fğ generation varied from 160.75 days to 168.00 days. The shortest period of emergence to heading was obtained in the line numbered as 32/9. Standart varieties; Barberousse, Yıldırım and Yeşilköy-387 were later than many of populations and the other standart variety Zafer-160. Main culm lengths ranged from 92.36 cm to 116.84 cm in F5 generation. Population 16/13 had shorter main culm length as compared to all lines in view, but the shortest variant in the experiment was Barberousse. Culm length in standart varieties; Barberousse, Zafer-160 and Yeşilköy-387 were shorter than that of other standart variety Yıldırım and those of most the lines. Main culm lengths were found between 68.85 cm and 92.70 cm in Fg generation. The shortest culm length was seen in the line numbered as 10/2. Barberusse variety from standarts had shorter culm length than many advanced lines and other standart varieties. Spike lengths varied from 4.24 cm to 6.39 cm in F5 generation. The longest spikes were observed in the line numbered as 17/5. The Zafer-160 variety from standarts produced shorter spikes with respect to most of advanced lines and other standart varieties.VII Spike lengths in Fg generation ranged from 3.85 cm to 5.78 cm. The longest spikes were found in the line numbered as 17/5. Standart varieties Zafer- 160, Yıldırm formed shorter spikes than many advanced lines and other standart varieties. Numbers of kernels per spike were between 28.88 and 43.50 in F5 generation. The largest number of kernels per spike was defined by the line numbered as 18/5. The Zafer-160 variety from standarts gave fewer number of kernels per spike than most of advanced lines and other standart varieties. Numbers of kernels per spike in Fö generation varied from 25.33 to 42.43 Barberousse possessed the highest number of kernels and followed by the line numbered as 23/3. The Zafer-160 variety from Standarts was seen to have fewer kernels per spike in compared to many advanced lines and other standart varieties. Grain yields per spike were between 1.26 g and 2.06 g. in F5 generation. The highest grain yield per spike was obtained in the line numbered as 13/1. Standart varieties; Zafer-160 and Barberousse were overyielded by most of advanced lines and other standart varieties regarding spike grain yield. Grain yields per spike in Fg generation ranged from 1.13 g to 1.97g. The highest grain yield per spike was found in the line numbered as 29/4. Standart varieties Zafer-160, Barberousse and Yddirm were observed to have lower grain yield per spike than many advanced lines and other standart variety Yeşilköy-387. Thousand kernel weights in F5 generation were between 33.53 g and 50.97 g. The highest weight of 1000 kernels was found in the line numbered as 30/22. The standart variety Barberousse had lower value than all of the advanced lines and other standart varieties. Weight of 1000 kernels ranged from 32.17 g to 52.14 g in Fg generation. The highest thousand kernel weights was seen in the line numbered asvm 29/4. Thousand kernel weights found for standart varieties Barberousse and Yeşilköy-387 were lower than those of many advanced lines and other standarts. Grain yields per decare were obtained between 301.20 kg/da and 545.31 kg/da in F5 generation. Advanced line numbered as 13/1 followed the standart Barberousse which overyielded all the lines and other standarts. Standart varieties Zafer-160, Yildirm and Yeşilköy-387 were found to have with under yielding capacity as compared to many advanced lines and standart variety Barberousse. Grain yields per decare in Fg generation ranged from 290.31 kg/da to 605.39 kg/da. Advanced line numbered as 16/13 followed the standart Barberousse which showed overyielding capacity in comparison with other standarts and all advanced lines. Standart varieties Yıldırım, Yeşilköy-387 and Zafer-160 were found to yield lower than many advanced lines and standart variety Barberousse Simple correlation coefficients estimations between grain yield per decare (kg/da) and the other properties under study in F5 generation were found to be insignificant from the biometrical point. Main culm length out of those was found pozitively correlated to grain yield per decare, but others negatively. Correlation coefficients in Fg generation lines, between grain yield per decare (kg/da) and spike length (r = 0.285), and number of kernels per spike (r = 0.345)and grain yield per spike (r = 0.272) were determined to be pozitive and highly significant, but others were negative and insignificant.