Online event detection from streaming data
Akan veri üzerinden çevrimiçi olay belirleme
- Tez No: 505708
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı meydana gelen olayları kısa bir sürede belirleyebilmektir. Bunu yaparken, aynı zamanda hem doğru hem de verimli bir sistem sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tezde çalışılmış olan problem, bir akış işleme problemi olarak modellenmektedir ve üç alternatif yöntem önerilmektedir. İlk olay algılama yöntemi, anahtar kelimeye dayalıdır ve sosyal medya iletilerinde patlama yapmış anahtar kelimelerle çalışır. İkinci yöntem kümeleme tabanlı bir yöntemdir ve hiyerarşik kümeleme algoritmalarının geliştirilmiş bir versiyonunu önerir. Sonuncusu, önceki iki yöntemi birleştiren bir melez yöntemdir. Tüm yöntemler, dağıtılmış ve ölçeklendirilebilir bir sistem sağlamak için Apache Storm ve Cassandra'nın üzerine uygulanmaktadır ve her bir yöntem farklı ülkelere ait verileri ayırt etme yeteneğine sahiptir, olaylar ülke bilgileriyle etiketlenmektedir. Her bir yöntem hem doğruluk hem de performans açısından deneysel olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is detecting events from social media in an online fashion where event is a happening that takes place at a certain time and place that attracts attention within a short period of time. By doing so, it is aimed to provide a system both accurate and efficient at the same time. The problem studied in this thesis is modeled as a stream processing problem and three alternative methods are proposed. The first event detection method is keyword-based and works with bursty keywords inside social media messages. The second method is clustering-based method and suggests an improved version of hierarchical clustering algorithms. The last one is a hybrid method which merges the previous two methods. All the methods introduced are implemented on top of Apache Storm and Cassandra to provide a distributed and scalable system, and each method has the ability to distinguish data belonging to different countries and events are tagged with country information. Each method is evaluated experimentally in terms of both accuracy and performance based on a real dataset with 12M tweet messages collected from Twitter.