Doğu pontidlerdeki Kafkuma yaylası-Ovit dağı arası granitoyidlerinin jeotermokronoloji ve izotop jeokimyası yöntemleriyle yerleşme / soğuma / yüzeylenme tarihçelerinin ve kökenlerinin incelenmesi
Investigation of the settlement, cooling and exhumation histories and their origins of the granitoids between Kafkuma plateau and Ovit mountain in the eastern pontides by using geotermochronology and isotope geochemistry methods
- Tez No: 505709
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ BOZTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Rize ili güneyinde, yaklaşık olarak Sakarya Zonu'nun doğusuna denk gelen Doğu Pontidlerdeki Kafkuma Yaylası ile Ovit Dağı arasındaki granitoyidlerden alınan kayaç örnekleri üzerinde mineral ayırma çalışmaları gerçekleştirilerek; genel olarak mineralojik-petrografik ve jeokimyasal incelemenin yanısıra, ayrıntılı jeokronolojik-jeotermokronolojik çalışmaların yapılması amaçlanmıştır. Kayaç örneklerinden ayrılan zirkon minerallerinde U-Pb yaş tayini ile yerleşme yaşı (Cimil K-Feldispat Megakristalli Granitoyidi 206Pb/238U yaşı 79,73±0,20 My; Sarpunovit Granodiyoriti 206Pb/238U yaşı 49,94±0,08 My), amfibol ve biyotit minerallerinde 40Ar-39Ar yaş tayini ile soğuma yaşı (Cimil K-Feldispat Megakristalli Granitoyidi biyotit mineralinde; plato yaşı 80±0,63 ve 80,31±0,87 My, izokron yaşı 78±0,33 My, amfibol mineralinde; plato yaşı 79,15±0,47 ve 79,48±0,57 My, izokron yaşı 78,30±0,50 ve 79,80±1,05 My, Sarpunovit Granodiyoriti amfibol mineralinde; plato yaşı 48,59±0,31 My ve izokron yaşı 48,28±0,20 My), apatit minerallerinde ise fizyon izi (fission-track) (Cimil K-Feldispat Megakristalli Granitoyidi 17,4 -23,4 My; Sarpunovit Granodiyoriti 16,8-26,9 My) ve (UTh)/He yaşlandırma tekniği (Sarpunovit Granodiyoriti 7,04-18,75 My) ile yüzeylenme yaşı elde edilmiştir. Bunların sonucunda, Doğu Pontidlerin kuzey kesiminde yer alan geç Mesozoyik ve erken Senozoyik granitoyid kayaçları için belirtilen yaş verileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With mineral seperation have been carried out on rock samples taken from the granitoids, between the Kafkuma Plateau and Ovit Mountain in the Eastern Pontides, which are located on the eastern part of the Sakarya Zone in the south of Rize; in addition to general mineralogical-petrographic and geochemical studies, detailed geochronological-geothermocronological studies have been aimed. Separated from the rock samples were determined with the age of settlement with U-Pb age dating in the zircon minerals (206Pb/238U the age of Cimil K-Feldispar Granitoides: 79,73± 0,20 Ma and 206Pb/238U the age of Sarpunovit Granodiorite: 49,63 ±0.07 Ma), cooling age with dating of 40Ar-39Ar from amphibole and biotite minerals (Cimil unit: 80±0,63 and 80,31±0,87 Ma as a plateau age and 78±0,33 Ma as isocron age in biotite, and 79,15±0,47 ve 79,48±0,57 Ma plateau age, ranging from 78,30±0,50 to 79,80±1,05 Ma isocron age in amphibole minerals, Sarpunovit unit 48,59±0,31 Ma as a plateau age and 48,28±0,20 Ma as isocron age in amphibole minerals) and exhumation age with dating of fission-track (the age of Cimil and Sarpunovit granitoides 17,4 -23,4 Ma and 16,8-26,9 Ma, respectively) and with dating technique of (U-Th)/He (the age of Sarpunovit Granodiorite 7,04-18,75 Ma) on the apatite minerals. As a result, age dating is presented for the late Mesozoic and early Cenozoic granitoid rocks in the northern part of the Eastern Pontides.