Formulation of a beam finite element for micro beams
Mikro kiriş sonlu elemanı formüle edilmesi
- Tez No: 505742
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SUAT KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, mikro kirişlerin, boyuta bağlı statik ve dinamik davranışlarını analiz etmek için, Euler-Bernoulli kiriş tipinde bir mikro kiriş sonlu elemanı elde edilmiştir. Bu yeni eleman modifiye edilmiş kuvvet çifti gerilmesi teorisi üzerine temellenmiştir. Kiriş için denklemler ve sınır şartları türetilmiş olup konvansiyonel Galerkin Tekniği kullanılarak sonlu eleman formüle edilmiştir. Eleman matrisleri içerisindeki boyut etkisi parametresi sıfır olarak alınırsa, bu yeni model, klasik Euler-Bernoulli kiriş elemanına indirgenebilir. Bu sonlu eleman kullanılarak, farklı sınır şartları için statik ve serbest titreşim analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, literatürdeki analitik, numerik ve benzer sonlu eleman temelli çalışmalardan elde edilen sonuçlar ile kıyaslamış olup oldukça iyi örtüşmektedir. Bu elamanın olası kullanım alanlarını göstermek için iki özel durum incelemesi yapılmıştır. Bunlardan biri mikro dişli çarklar için diş direngenliğinin hesaplanmasıdır. Bu incelemeden elde edilen sonuçlar boyutun diş direngenliği üzerinde kuvvetli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents an Euler Bernoulli type micro-beam finite element for analyzing the size-dependent static and dynamic behavior of micro beams. The new element is based on Modified Couple Stress Theory (MCST). The governing equations of motion and the boundary conditions for the beam are derived and the conventional Galerkin technique is employed to formulate the finite element. The new element can be reduced to Classical Euler-Bernoulli beam element if the size-effect parameter in the element matrices is taken as zero. Using this finite element, static and free vibration analyses are carried out for different boundary conditions. The results are compared with analytical, numerical and similar finite element method based results in the literature and it is found that they are in good agreement. Two case studies are done to demonstrate possible uses of this beam finite element. One of the case studies pertains to the calculation of mesh stiffness of micro gears. This case study shows that there is a strong size effect for the mesh stiffness.