Van Gölü kuzey havzasında bulunan çamur volkanına ait gözenek suyunun kökeni
The origin of pore water of the mud volcano in the Lake Van nothern basin
  1. Tez No: 505752
  2. Yazar: SERDAR TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL FERAY MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Van Gölü'ne varlığı sismik verilerle saptanan çamur volkanına ait gözenek suyunun kökenini saptamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çamur volkanından 70 cm uzunluğunda bir adet sediman karot alınmıştır. Sediman karotun en üst seviyesinden dip suyu ve sediman karot içinden gözenek suyu örneklemesi yapılmıştır. Dip suyu ve gözenek suyu örnekleri üzerinde gerçekleştirilen ICP-MS ve iyon kromatografisi analiz sonuçlarına göre suların benzer kimyasal özellikler gösterdiği saptanmıştır. Analiz sonuçlarına göre çizilen Piper Diyagramı, Durov Diyagramı ve Schoeller Diyagramına göre, su örneklerinin benzer kökene sahip olduğu ve genel olarak drenaj havzasından etkileşmekle birlikte benzer kökene sahip oldukları ortaya konulmuştur. Çamur volkanı olarak tanımlanan noktada volkanik bir oluşumdan söz etmenin mümkün olmadığı görülmüştür. Gözenek suyundan elde edilen verilere göre tuzluluk üzerine yoruma gidilmiş ve göl su seviyesi değişimleri ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye göre 15 ve 35 cm seviyesinde suyun kimyasal olarak farklı biçim göstermesi bu dönemlerde göl su seviyesinin yükseldiğine işaret ettiği sonucuna varılmıştır. MS 1885 ve MS 1698 yıllarına denk gelen bu zamanların daha soğuk ve yağışlı olduğu ve Kuzey Yarımküre'de hüküm süren Mini Buzul Çağı'nın bir sonucu olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the origin of the pore water of the mud volcano which existence is determined by the seismic data of the Lake Van. For this purpose a sedimentary core was taken 70 cm long from the mud volcano. Bottom water sample was taken from the top of the sediment core and pore water samples were taken from the sedimentary core. ICP-MS and ion chromatography analysis on bottom water and pore water samples showed similar chemical properties of waters. According to the Piper Diagram, Durov Diagram and Schoeller Diagram plotted according to the results of the analysis, it was found that the water samples had similar origin and generally had similar origin while interacting with the drainage basin. It is not possible to mention a volcanic formation at the point defined as a mud volcano. The interpretation of salinity according to the data obtained from the pore water was interpreted and the lake was evaluated by lake level changes. According to this evaluation, the chemical composition of the water at 15 and 35 cm indicates that the lake water level has risen in these periods. It came to the conclusion that these times coinciding with the years of AD 1885 and AD 1698 were colder and rainy and this may result from Little Ice Age at the Nothern Hemisphere.