Sosyal bilgiler öğretmenlerinin yerel tarih ile ilgili uygulamaları ve karşılaşılan sorunlar - Sivas ili örneği
The applications of social studies teachers about the local history and the problems encountered-sample of Sivas
- Tez No: 505769
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma ortaokul Sosyal Bilgiler derslerinde yerel tarih konularını uygulamanın önemini belirtmek için yapılmıştır. Sivas il merkezinde görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin yerel tarih konularını derslerinde kullanma durumları ve yerel tarih öğretiminin kullanılmasında karşılaşılan sorunları incelemek amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde kaynak incelemesi ve literatür taraması yapılmış, sosyal bilgiler dersinin amaçları, tarih öğretimi, yerel tarih, yerel tarihin gelişimi, yerel tarihin kaynakları, yerel tarihin faydaları, yerel tarih öğretiminde fotoğraf, resim vb. kaynakların kullanımı, yerel tarih öğretiminde zaman şeritleri ve yerel tarih öğretiminde uyulması gereken ilkeler belirtilmiştir. Yerel tarihin sosyal bilgiler dersi için önemli olduğu ve ders sürecinde uygulanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin yerel tarih öğretimi ile ilgili görüşlerini belirlemek ve karşılaştıkları sorunları tespit etmek amacıyla katılımcılara 28 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Araştırmaya Sivas merkezinde görev yapan 124 sosyal bilgiler öğretmeni katılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 24,0 paket program ile kodlanmış ve analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin, kendilerini mesleki açıdan yeterli gördükleri, çalıştıkları bölgenin yerel tarih bilgisine sahip oldukları, 6 ve 7. sınıf sosyal bilgiler öğretim programını yerel tarih öğretimi açısından yeterli görmedikleri, derslerinde yerel tarih öğretimini tam olarak uygulamadıkları, yerel tarih öğretimini uygularken çeşitli sorunlarla karşılaştıkları sonuçlarına ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to show the importance of applying local history subjects in secondary school Social Studies courses. For this purpose, it is aimed to investigate the use of local history subjects in social studies teachers working in Sivas province center and the problems encountered in using local history teaching. In the research process, source inspection and literature review are carried out. The aims of social studies course, history teaching, local history, development of local history, sources of local history, benefits of local history; photos, use of resources, timelines in local history teaching, and principles to be followed in local history teaching. It is precipitated that local history is essential for the social studies courses and it is necessary to be applied during the courses. A survey consisting of 28 questions is applied to the participants in order to determine the opinions of the social science teachers about the local history teaching and to identify the problems they encountered. 124 social studies teachers working in Sivas center participated in the research. As a result of the research, the obtained data are codified and analyzed with SPSS 24.0 package program. As a result of the analyzes made, it is deduced that the social studies teachers participating in the researches consider that they have professionally sufficient knowledge, they have local history knowledge of the region they studied, they do not find the 6th and 7th grade social sciences curriculum sufficient in terms of teaching local history, they do not teach loca history precisely in their classes, they meet various problemsduring the courses