The perception of 'Europe' and nationalist discourses in Turkish news media
Türkiye basınında 'Avrupa' algısı ve milliyetçi söylemler
- Tez No: 505775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu yüksek lisans tezinde,“Avrupa”ve“Avrupalılık”kavramlarının Türkiye haber medyasında temsil edilme ve söylemsel olarak yeniden inşa edilme biçimleri incelenmektedir. Avrupa'nın söylemsel olarak yeniden inşa ediliş süreci;“Avrupalı”ve“ulusal/milli”kimliklerinin ilişkisi, karşıtlığı ve yakınsaması üzerinden okunmuştur. Araştırma kapsamında, Türkiye'de ulusal dağıtımı bulunan dört gazetenin internet sitelerinde 2016 yılının Kasım ayı boyunca Avrupa ile ilgili yayınlanan toplam 498 haber, köşe yazısı ve yorum metni; tema, içerik ve söylem analizi yöntemlerinden faydalanan karma bir metodoloji aracılığıyla incelemeye tabi tutulmuştur. Bu inceleme sonucunda tespit edilen 23“söylemsel strateji”; 21“tema”ve 2“söylemsel metot”altında gruplanarak kodlanmış ve veri setinde bulunan 498 metnin her biri, en az bir adet olmak üzere barındırdığı söylemsel stratejileri temsil eden kodlara atanmıştır. Tespit edilen söylemsel stratejilerin araştırılan dönemde Türkiye haber medyasındaki ağırlık, dağılım ve birbiriyle olan ilişki yapıları, niteliksel ve niceliksel yöntemlerle ortaya konmuş ve kodlar tarafından temsil edilen söylemsel stratejilerin her biri, örnek metinler üzerinden analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, incelenen metinlerin Avrupa'yı ağırlıklı olarak“dürüst olmayan”,“baskıcı bir otorite”;“Türkiye'yi reddeden”ve“Türkiye açısından reddedilebilir”bir kimlikte yeniden inşa ettiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This post-graduate thesis explores the representations and discursive reproductions of the concepts of“Europe”and“European”by the Turkish news media. The process of discursive reproduction of Europe is approached from the viewpoint of relations, discrepancies and convergences between“European”and“national”identities. Within the framework of the research, a total of 498 texts of news articles, columns and commentaries appearing in the websites of four newspapers with nationwide circulation in Turkey during November 2016 are examined through a hybrid methodology that utilizes the methods of thematic analysis, content analysis and discourse analysis. The 23“discursive strategies”identified as a result of this examination are grouped under 21“themes”and 2“discursive methods”and coded. Each of the 498 texts in the data set are assigned to the codes that represent the discursive strategies they employ, with a minimum of one. The patterns of dominance and distribution of the discursive strategies, and the relations between them during the period in focus are presented through qualitative and quantitative methods. Each discursive strategy is analyzed through exemplary texts. As a result of the analysis, it is established that the texts analyzed tended to reproduce Europe primarily as a“dishonest”and“oppressive authority”, which both“rejects”and is“dismissible for”Turkey.