Occupational health and safety issues in layout design problem of a marble processing plant
Bir mermer işleme tesisi yerleşim problemindeki iş sağlığı ve güvenliği konuları
- Tez No: 505879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KEMAL ÖZFIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İş sağlığı ve güvenliği yönetimi, işlev ve ölçeğe göre değiştiği için endüstrinin kapsamına bağlıdır. Küçük ölçekli endüstrilerde iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistem tasarımı fabrika yerleşim ve diğer kısıtlar nedeniyle daha zordur. İş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin düzgün bir şekilde herhangi bir endüstride uygulanması için gerekli olan husus, sistem genelinde risk tanımlama sürecine bağlıdır. Bu çalışmada iş yerinde farklı mesleki risk unsurlarının bulunduğu mermer endüstrileri için, yerleşim tasarımına dayalı potansiyel ve gözlemsel risk analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, mermer fabrikalarındaki tehlikeleri ve riskleri analiz ederek riskleri kabul edilebilir seviyelerde tutmak için gerekli önlemleri belirlemektir. Bu sayede, ilgili riskler azaltılabilir. Uygulama alanı olan mermer fabrikası Türkiye'de bulunmaktadır. Bu mermer fabrikasında, tehlikeler ve riskler iş sağlığı ve güvenliği yönetimi tesis düzeni açısından değerlendirildi. Sonuç olarak, belirlenen risklere dayalı önlemler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety management depends upon the scope of the industry as it varies according to the functions and scale. Designing the occupational health and safety management system for the small scale industries is more challenging due to their limited plant space and other constraints. The essential for the proper implementation of occupational health and safety management system in any of the industry is based on risk identification process in relation to the overall system. In this study, determination of potential and observational risk analysis based on layout design is aimed in the marble industries that different types of occupational hazards exist at the workplace. The purpose of this study is to determine the necessary precautions to keep the risks at acceptable levels by analyzing the dangers and risks in marble factories. In this way, related risks can be reduced. Marble factory which is the application field is located in Turkey. In this marble factory, the hazards and risks were evaluated in terms of layout occupational health and safety management. As a result, precautions has been proposed based on determined risks.