Banaz şartlarında 2.ürün silajlık mısır yetiştirilme olanakları üzerine bir araştırma
A research on possibilities of second crop silage maize growing on Banaz condition
- Tez No: 505913
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, ege bölgesi koşullarında bazı silajlık mısır çeşitlerinin ikinci ürün olarak yetiştirilme olanaklarının araştırılması amacıyla 2015 yılında yürütülmüştür. Araştırmada 4 silajlık mısır çeşidi kullanılmıştır (Truva, C955, Poncho, Albero). Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada silajlık mısır çeşitlerinin bitki boyu, yaprak sayısı, koçan uzunluğu, tepe püskülü çıkarma süresi, vejetasyon süresi, yeşil ot verimi, kuru madde oranı, kuru madde verimi, ham protein oranı ve ham protein verimleri belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre silajlık mısır çeşitlerinin bitki boyları 249.92-275.1 cm, yaprak sayıları 12.27-13.35 adet/bitki, koçan uzunlukları 31.67-32.95 cm, tepe püskülü çıkarma süreleri 66-68 gün, vejetasyon süreleri 111-113 gün, yeşil ot verimleri 4.491-5.536 kg/da, kuru madde oranları %24.74-27.42 kuru madde verimleri 1111.45-1560.85 kg/da, ham protein oranları %7,52-9,07 ve ham protein verimleri 83,64-138,49 kg/da arasında değişim göstermiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre yeşil ot verimi, kuru madde verimi ve ham protein verimi bakımından Truva çeşidinin denemede yer alan diğer çeşitlerden daha üstün olduğu belirlenmiştir. Ancak çeşitler arasında daha kesin bir yargıya barabilmek için araştırmanın en az bir yıl daha yürütülmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine yield and some quality characteristics of silage maize varieties under Aegean region of Turkey in 2015. The experiment was established in a randomized complete block design with four replications. In this research, 4 hybrid corn varieties (Troy, C955, Poncho, Albero) were used as study material. Plant height, number of leaves, length of stub, tasseling stage, vegetation period, herbage yield, dry matter (DM) content, DM yield, crude protein (CP) ratio and CP yields were determined. According to results of this research, the highest plant height (275.1 cm) was obtained from Truva cultivar while the lowest (249.9 cm) was obtained from Poncho cultivar. The highest number of leaves (13.3) was obtained from Truva cultivar. The highest herbage yield (5536 kg/da) was obtained from Truva cultivar while the lowest (4491 kg/da) was obtained from Poncho cultivar. The highest DM content (27.4 %) was obtained from Truva cultivar. The highest DM yield (1560.8 kg/da) was obtained from Truva cultivar and the lowest (1111.4 kg/da) was obtained from poncho cultivar. The maximum CP ratios (9.1-8.9%) were determined from Albero and Truva cultivars. The maximum CP yield was gained from Truva and the minimum yield was gained from Poncho cultivar. Vegetation period ranged between 111-113 days, tasseling stage ranged between 66-68 days and length of stub ranged between 31.7-32.8 cm. According to the results, it was determined that Truva cultivar had higher yield characteristics than others in terms of plant height, number of leaves, herbage yield, DM content, DM yield and CP yield.