Adli bilişimde inceleme süreçleri
Investigation processes at digital forensics
- Tez No: 505915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ERYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Adli Bilişimde İnceleme Süreçleri isimli tez çalışmasının amacı, her geçen gün daha da zorlu bir hal alan adli bilişim incelemelerini standartlaştırmak ve eksik kalan bir hususun önüne geçilmesi adına bir inceleme süreci ortaya koymaktır. Bu sürecin kapsamı oluşturulurken yurt dışında ve yurt içerisinde tasarlanmış olan süreçlerin incelemesi yapılmış ve Türk Hukuk sistemine uygun bir süreç tasarlaması yapılmıştır. Kapsam olarak adli bilişim inceleme süreci, olay yerinde delilin tespitinden önce yapılacak olan hazırlık aşamasından başlayıp, inceleme ve raporlamanın yapılmasından sonra delilin iade aşamasını da kapsayacak şekilde tüm süreci içerisinde barındırmıştır. Tasarlanan adli bilişim inceleme sürecinin gerçek hayatta uygulanabilirliğini göstermek adına kurgulanan örnek bir olay üzerinden tüm aşamalar tek tek gösterilmiştir. Örnek olay kurgulanırken adli bilişim incelemelerinde en çok karşılaşılan Dizüstü bilgisayar (sabit disk), cep telefonu, SIM kart, DVD, yazıcı gibi elektronik deliller üzerinde incelemeler gerçekleştirilmiştir. İncelemeler esnasında deliller üzerinde uygulanan yöntemler ile tespit edilebilecek veri türleri ortaya konmuştur. İncelemeler adli bilişim incelemelerinde kullanılan genel kabul görmüş adli bilişim yazılım ve donanımları ile yapılmıştır. Sonuç olarak tasarlanan adli bilişim inceleme sürecinin uygulanabilirliği gösterilmek suretiyle bu alanda çalışan olay yeri inceleme personellerine ve adli bilişim uzmanlarına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Examination Processes in Forensic Computing aims to standardize forensic computation studies, which are becoming more and more challenging each passing day, and to put forward an examination process in order to prevent a missing item. While the scope of this process has been established, the processes designed abroad and in the country have been examined and a process has been designed in accordance with the Turkish legal system. As a matter of course, the forensic examination process started from the preparatory stage before the detection of the evidence at the scene and after the examination and reporting, it included the whole process including the return stage of the evidence. All phases are shown one by one through a case that is designed to show the applicability of the designed forensic investigation process in real life. When the case study was conducted, examinations were carried out on electronic evidence such as Laptop computer (hard disk), mobile phone, SIM card, DVD, printer which are most common in forensic examinations. The data types that can be detected by the methods applied on the evidence during the examinations are presented. The reviews were made using generally accepted forensic software and hardware used in forensic science examinations. As a result, it is evaluated that the designed forensic investigation process will be able to contribute to on-scene investigation personnel and forensic experts working on this area by showing applicability.