Dijital delillere ilk müdahale, imaj alma ve inceleme süreçleri
Incident response to digital evidence, acquisition and investigation processes
- Tez No: 501528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, siber suç soruşturmalarının önemli bir kısmını oluşturan, adli bilişim incelemelerinin ilk bölümü olan dijital delillere ilk müdahale ve imaj almanın gerekliliği incelenmiştir. Dijital materyallerin bulunduğu alanda yapılan işlemlerde yapılan hatalar, delillerin gerçekliğine ve güvenilirliğine gölge düşürebileceği için bu aşamada yapılan hatalar tüm adli bilişim sürecini sekteye uğratabilmektedir. Meydana gelen ve işlenen suçlarda artık cep telefonu, bilgisayar sistemleri veya internet büyük ölçüde yer almaktadır. Bilişim suçunun aydınlatılmasında ve ortaya çıkarılmasında en önemli husus dijital delillerdir. Dijital materyallerin asılları üzerinde inceleme işleminin yapılması delil bütünlüğünü bozacağından ele geçirilen dijital materyallerin her zaman bir adli kopyası alınıp bu adli kopya üzerinde inceleme yapılması gerekmektedir. Dijital materyallerin inceleme aşamasından önceki aşama olan dijital materyalleri ilk müdahale ve imaj alma aşaması önemli bir aşamadır. Dijital Delillerde imaj alma yöntemleri kapalı sistemlerde ve açık sistemlerde imaj alma olarak 2 sınıfa ayrılır. Bu çalışmada siber suç soruşturmalarında delil elde etme yöntemlerinde kullanılan imaj almada kullanılan donanım ve yazılımlar incelenmiş kullanılan yazılımların performansları test edilmiştir. Ayrıca örnek bir senaryo üzerinden analiz yazımlarının delil bulmaz zamanları ve kullanım kolaylıkları da analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the necessity of incident response and image acquisition of Digital Evidence which is the first part of forensic investigation and which constitutes a significant part of cybercrime investigations, has been investigated. Errors made in the field where digital materials are located can shadow the authenticity and trustworthiness of the evidence, so errors made at this stage can cause the whole forensic process. Today, mobile phones, computer systems or internet are absolutely involved in crimes that committed. Digital evidence is the most important factor in the elucidation and disclosure of cybercrime. Since the examination of the originals of digital materials will destroy the integrity of the evidence, it is always necessary to take a forensic copy of the digital material that has been captured and examine it on this forensic copy. Digital Materials, the stage prior to the review phase of digital materials, is an important milestone in the initial intervention and image acquisition phase. The methods of image acquisition in Digital Evidence are divided into two classes as image acquisition from closed systems and image acquisition from open systems. In this study, it is informed about hardware and software used in taking image using in getting evidence in cybercrime investigation and the performances of the software that used are tested. Further more evidence finding time of the test software on an example scrip and ease of use are also analyzed.