Adsorbent yataklarının dinamik davranışının incelenmesi ve doğal kaynaklarının adsorbent olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 50594
- Danışmanlar: PROF.DR. A. SEMRA ÜLKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZET Bu çalışmada klinoptilolit minerali bakımından zengin Bigadiç (Türkiye) yöresi doğal zeolitinin adsorbent olarak çeşitli amaçlarla değerlendirilmesi açısından kritik davranış gösteren su buharı adsorpsiyonu incelenmiştir. Klinoptilolit tarafindan su buharının adsorpsiyonu gerek hava (gaz) kurutma, desikant ısı pompası (veya soğutma ) sistemlerinde değerlendirilmesi gerekse su buharının seçimli olarak adsorpsiyonu nedeni ile katalizör, iyon değiştirici gibi alanlarda kullanımını kısıtlaması açısından önem taşımaktadır. Zeolit mineralinin yapısı; - Zeolit çeşitli derişimlerdeki hidroklorik asit çözeltileri ile farklı sıcaklık ve sürelerde temas ettirilerek - Zeolit çeşitli derişimlerdeki Kalsiyum klorür çözeltileriyle farklı sıcaklıklarda temas ettirilerek - Zeolit amonyum klorür çözeltisi ile temas ettirilerek önce amonyum zeoliti ardında ısıl işlemle amonyumun uzaklaştınhnlarak değiştirilmiştir. Orjinal zeolit minerali ve yapısal modifikasyonu gerçekleştirilmiş zeolitlerin yapılarının aydınlatılması amacı ile X-ışını kırınım, İR Spektrofotometresi ve Atomik Absorpsiyon cihazları kullanılmıştır. Zeolit mineralinin yapısında modifikasyonlar meydana getirilerek elde edilen zeolit numunelerinin su buhan adsorpsiyonu özellikleri ve doğal zeolit mineralinin su buhan adsorpsiyon kinetiği incelenmiştir. Ayrıca belirlenen numunelerin CO2, N2 adsorpsiyon özellikleri incelenerek su buhan adsorpsiyon özellikleri ile karşılaştınlmıştır. Adsorpsiyonu özelliklerinin incelenmesinde OMNISORP 100CX volumetrik adsorpsiyon cihazı kullanılmıştır. Orjinal zeolitin su buhan adsorpsiyon kinetiği CHAN gravimetrik mikroterazi kullanıhlarak araştınlmıştır. Aynca difüzivitesi belirlenen orjinal zeolitin hava kurutma amacıyla adsorbent olarak dolgulu kolondakiu davranışı incelenmiştir. Partikül boyutu, sıcaklık, kolon giriş nemi parametre olarak alınarak konsantrasyon ve sıcaklık salıverme eğrileri çıkartılmıştır. Çalışma sonucunda klinoptilolit mineralince zengin olduğu tesbit edilen doğal zeolit mineralinin adsorbent olarak ve enerji amaçlı sistemlerde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In the present study water vapour adsorption on local clinoptilolite, natural zeolite, from Bigadiç (Turkey) has been investigated. Clinoptilolite can be used as adsorbent and energy storage material in desicant cooling systems, heat pumps, air (or gas) dryer,, etc. Adsorption behaviour of water vapour in zeolite is especially important since it hinders utilization of the zeolite as ion exchanger, catalysis,,, etc. Structure of the zeolite has been modified treatment with - hydrochloric acid - calcium cloride - ammonium cloride and heat The effects of concentration of reagents, temperature and time of treatment on structure of zeolite were determined using X-ray diffraction, infrared spectroscopy and atomic absorption spectroscopy techniques. Water vapour adsorption properties of the orijinal zeolite and modified zeolites were investigated using OMNISORP100CX volumetric system. CHAN gravimetric system has been used for adsorption kinetic studies. Diflüsivities of water vapour in zeolites were calculated using isotermal and nonisotermal models from experimental data. Clinoptilolite packed column experimets were made to determine concentration and thermal breakthrough curves. The column operated under adiabatic conditions and particle diameters, height, inlet temperature and humudity were taken as parameters. It has been found out that local zeolite mineral which is rich in clinoptilolite could be efficiently used as an adsorbent and in energy systems.