Sıvı yalıtkanlarda dielektrik dayanma sınırının değişik faktörlere bağlı olarak incelenmesi
- Tez No: 50595
- Danışmanlar: PROF.DR. SÖNMEZ GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ABSTRAKT Çalışmada sıvı yalıtkan yağ olarak seçilen transformatör yağının bozulma voltajının elektrot şekli ve elektrot aralığı ile değişimi incelenmiştir.Bunun için değişik standartlarda beş çift pirinç elektrotla homojen ve homojen olmayan alanlar yaratılmıştır. Yağdaki nem miktarının dielektrik bozulma voltajı üzerindeki etkisi araştınlmıştır.Aynca arızalı bit transformatörden alınan yağ numunesinin gaz analizi yapılmıştır. Buradan yağ içerisinde oluşan gazlar incelenmiş ve bunun sonucunda transformatördeki arızanın tipi belirlenmiştir. ABSTRACT In this study, the variation of the breakdown voltage of transformer oil chosen as a liquid insulator with both electrode shape and gap has been examined. For this purpose, homogen and inhomogen fields with five couples of brass electrodes which are different standards has been created. The effect on electrical breakdown voltage of moisture content in the oil has been investigated. In addition, gas analysis of a sample oil taken from a damaged transformer has been done. Following this, the gases formed in the oil have been examined and then a type of failure in the transformer has been determined.
Özet (Çeviri)