Türkiye'de eurydema lap.(heteroptera: Pentatomidae) türleri üzerinde sistematik araştırmalar
- Tez No: 50598
- Danışmanlar: PROF.DR. FEYZİ ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ABSTRACT 1993-1996 yıllarında yapılan bu çalışmada çoğunlukla Cruciferae familyası bitkileri üzerinde önemli zararlara neden olan Eurydema Lap. (Het.: Pentatomidae) cinsine bağlı türler ele alınmıştır. Bunun için E.Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Entomoloji Ânabilim Dalı koleksiyonlarında bulunan ve Türkiye'nin hemen hemen her tarafından toplanmış olan örnekler incelenmiştir. Bunun sonucunda; Türkiye'de bu cinse bağlı E. ornatum (L.), E. blandum Hv., E. spectabile Hv., E. ventrale Kit., E. laticolle Hv., E. fieberi (Schml.), E. rugulosum (D.), E. oleraceum (L.), E, formosum Pt. isimli 9 türün bulunduğu saptanmıştır. Bu türlerin morfolojileri, yayılışları ve konukçuları incelenerek ortaya konulmuştur. Ayrıca tez içinde geçen türlerle ilgili bir teşhis anahtarı da verilmiştir. ABSTRACT This study had been done between 1993 and 1996 deals with the species of Eurydema Lap. (Het.: Pentatomidae) which are the most important pests of Crucifers. All the specimens belonging to Eurydema collected nearly all over of Turkey and deposited in the University of Ege, Faculty of Agriculture, Plant Protection Department (Entomology) were checked. In consequence of this study 9 species, namely E. ornatum (L.), E. blandum Hv., E. spectabile Hv., E. ventrale Kit., E. laticolle Hv., E. fieberi (Schml.), E. rugulosum (D.), E. oleraceum (L.) and E. formosum Pt. are determined. Informations are given about their morphologies, distributions and host plants. A key to the species is also given in the text.
Özet (Çeviri)