Küçükalan Göleti ve sulaması inşaatı kireçtaşı ocağı patlatma deliği delme performans etüdü
Performance analysis of blasting hole drilling in Kucukalan Pond irrigation construction limestone quarry
- Tez No: 505980
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bir maden işletmesinde maliyet teşkil eden parameterelerin başında hammadde temini gelmektedir. Hammadde üretim maliyetlerinin en önemli parametrelerinden biri de patlatma deliklerinin delinmesi işidir. Delme işlemlerinde istenen verimde çalışılmaması durumunda hem işletmede iş organizasyonu hem de üretim maliyeti önemli ölçüde olumsuz yönde etkilenecektir. Bu tez çalışmasında DSİ 18. Bölge Müdürlüğü'ne ait kireçtaşı ocağında kullanılan Atlas Copco Flexi ROC T35 model delici makineye ait akışkan ortam basıncı ve dönme hızı parametrelerinin değiştirilmesi sonucunda delik delme verimlerine etkisi incelenmiştir. Delik delme verimlerinin belirlenmesi amacıyla Burdur ili, Çavdır ilçesinde bulunan iki farklı kireçtaşı ocağında çalışılan ortamdaki delik delme süreleri ölçülmüş ve net ve brüt delik delme hızları hesaplanmıştır. Laboratuvar ortamında da kayaçların fiziko-mekanik özellikleri ile kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bütün veriler birlikte değerlendirilerek akışkan ortam basıncı ve dönme hızının delme verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma alanı içindeki bir ve iki nolu kireçtaşı ocağında yapılan delik delme hızları karşılaştırılarak makine çalışma parametrelerinden akışkan ortam basıncı ve dönme hızının delme hızına etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most costly parameters in a mining operation is the raw material. One of the most important parameters of raw material production costs is the drilling of blasting holes. If the drilling operations are not performed at the desired efficiency, both the business organization in the business and the production cost will be significantly affected in the negative direction. In this thesis study, the effect of drilling parameters on the fluid atmospheric pressure and rotational speed parameters of the Atlas Copco Flexi ROC T35 drilling machine used in the limestone oven of DSİ 18th Regional Directorate was investigated. In order to determine the drilling efficiencies, drilling times were measured in two different limestone quarry located in the Çavdır district of Burdur province and than clear drilling speeds and gross drilling speeds were calculated. The physico-mechanical properties and chemical properties of rocks were also determined in the laboratory environment. All the data obtained were evaluated together and the effects of fluid atmospheric pressure and rotation speed on drilling efficiency were examined. The drilling velocities of one and two limestone quarry in the study area were compared and the effects of machine operating parameters on the drilling speed of fluid atmospheric pressure and rotational speed were investigated.