Bakır üflemeli çalgı icracılarının sahne performansını etkileyen faktörler
The factors affecting stage performance of brass players
- Tez No: 505990
- Danışmanlar: DOÇ. EMRE HOPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bakır üflemeli çalgı çalan müzisyenlerin sahne performansına etki eden çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerden nefes kontrolü, duruş pozisyonu ve zihinsel çalışma, yorumcuların bilişsel ve davranışsal eylemlerini etkileyerek müzikalitenin sağlanmasında önemli bir rol oynar. Enstrüman ile tekrar eden ve ara vermeksizin yapılan çalışmalar, bedende aşırı bir gerilim yaratarak kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilir. Sahne performansını etkileyen kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları duruş pozisyonu çalışmaları ile önlenebilir. Bakır üflemeli çalgıların her sesi, farklı yoğunluklarda hava miktarına gereksinim duyar. Bu durumda, çalgıya gönderilen havanın aşırı ya da yetersiz olmasına bağlı olarak sesin oluşmasında ya da kalitesinde sorunlar oluşabilir. Nefesin kontrollü kullanımı ile üfleme tekniği sorunlarının üstesinden gelinebilir. Müzikal performans kaygısı bakır üflemeli çalgı icracılarının sıklıkla karşılaşabileceği problemlerden biridir. Bu problemin üstesinden gelmenin en etkili yollarından biri zihinsel çalışmadır. Araştırmanın problemi; bakır üflemeli çalgı icracılarında duruş pozisyonu, nefes kontrolü ve zihinsel çalışmanın sahne performansına etkilerini incelemektir. Bu araştırma, verilerin doküman incelemesi yöntemi ile toplandığı nitel bir araştırmadır. Araştırmada, bakır üflemeli çalgı çalan müzisyenlerin sahne performansı sırasında yaşayabilecekleri sorunlar için çözüm önerileri sunulmuş, duruş pozisyonu, nefes kontrolü ve zihinsel çalışmanın önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are several factors that affect the stage performance of brass musicians. Among these factors, breath control, posture and mental exercise, play a crucial role in providing musicality by affecting the cognitive and behavioral actions of brass players. Repeated and continued practicing on the instrument can create excessive tension in the body which may cause musculoskeletal disorders. Posture exercises can be used to prevent from musculoskeletal system disorders affecting stage performance. On brass instruments each sound requires a different amount of air. Thus, in cases, where the air blown to the instrument is excessive or insufficient, production or quality of sound may be affected. Brass players can overcome blowing problems with breath control. Musical performance anxiety is one of the major problems which brass musicians can often face. One of the most effective ways to overcome musical performance anxiety is mental exercise. The problem of this research examines the effects of posture, breath control and mental exercises on brass players during stage performance. This research is a qualitative research, in which the data is collected by means of document review. In the research, suggestions for solving the problems, which brass players may experience during stage performance, are presented, and importance of posture, breathe control and mental exercises are emphasized.