Egocasting on social media: A qualitative study of the use of Instagram by Generation Y, in the context of travel
Sosyal medyada 'Egocasting': Seyahat bağlamında Instagramın Y kuşağı tarafından kullanımına ilişkin nitel bir çalışma
- Tez No: 505998
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sosyal ağların ortaya çıkması yeni davranışlara yol açtı. Bu gelişme kullanıcı kimliklerinin yapılandırılması bakımından katkı sağladığı dikkate alındığında üzerinde bir çalışma yapılmasını hak ediyor. Bu araştırmanın genel amacı, sosyal medyadaki Y kuşağının bireysel kişiligin“egocasting”belirli davranışına ilişkin motivasyon yanı sıra bu davranışların onların seyahat deneyimini nasıl etkilediğini daha iyi anlamaktır. Bu amaçla araştırmada Instagram uygulaması araştırma evreni olarak alınacaktır. Araştırma 30 katılımcı ile yapılan görüşmeler ve söz konusu katılımcı Instagram hesaplarının içerik analizine göre tasarlanmıştır. Sonuçlar bireysel kişiligin“egocasting”davranışa ilişkin farklı motivasyonları göstermektedir: örneğin, zevke (hedonic), özeleştirini teşvik etmeye, aşk içerikli paylaşıma, ilhama ve işe iliskin motivasyonlar. Araştırma ayrıca Instagram kullanıcılarının farklı çevrimiçi davranışlarına ilişkin açıklamalar da içermektedir. Bu araştırma dijital benliğin yapısı ve gençlerin seyahatlerindeki bazı değişikliklerin ana hatlarını daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra çalışma bireysel kisiligin“egocasting”seyahat kapsamına ilişkin karar alma sürecini etkilediğini vurgulamaktadır. Son olarak, çalışma çevrimiçi kullanıcı davranışlarının daha iyi anlaşılması için yöneticilere kıymetli bilgiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The advent of social networks has given rise to new behaviors and these deserve to be studied, since they contribute to building the online identities of users. Most researchers point out that online interactions shape the self as much as offline interactions do. Therefore, the overall goal of this research is to better understand the motivations of the egocasting behaviour displayed by the youths of Generation Y on social media, and to find out how this behaviour influences their travel experience. Instagram application is taken as a research universe for this purpose. This qualitative research is designed according to semi-structured interviews held with 30 Instagram users, and the content analysis of their Instagram accounts. The results show different motivations related to egocasting, such as hedonism, promoting self-image, love of sharing, inspiration, search for information as well as motivation related to business. The research also provides explanations for different online behaviors emitted by Instagram users. This research not only helps to better understand the construction of the digital self and highlights some changes in the way young people travel, but also emphasizes the impact that egocasting can have at the level of the decision-making process in the context of travel. Finally, the study provides valuable insights to executives as it helps to better understand online consumer behaviors.