Nanopartikül ve faz değiştiren malzemeli bir fotovoltaik termal sistemin deneysel analizi
Experimental analysis of a photo voltaic termal system with nanoparticle and phase changing material
- Tez No: 506139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Nano teknoloji, son yıllarda büyük bir ivme kazanmıştır ve birçok uygulamada karşımıza çıkmaktadır. Özellikle enerji sistemlerinde yoğun bir kullanım alanına sahiptir. Yapılan bu çalışmada, bir fotovoltaik termal sistemde, kütlece % 95 faz değiştiren malzeme ile birlikte % 5 nanopartikül (Al2O3) kullanılarak, PV panelin termal ve elektriksel davranışları enerji ve ekserji analizi metoduyla incelenmiştir. Çalışmada, 3 farklı PV panel kullanılmıştır. Birinci sistemde herhangi bir ısı depolama materyali kullanılmamıştır, ikinci sistemde faz değiştiren malzeme (parafin-mum) kullanılmış, üçüncü panelde ise nanopartikül-parafin karışımı kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonunda, özellikle ışınımın yüksek olduğu zamanlarda, np-parafin karışımlı panelin yüksek elektriksel ve termal verime sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan ekserji analizleri sonucunda, np-parafin karışımlı panelin ortalama ekserji verimi % 10, parafinli için % 9,2 olarak tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Güneş enerjisi, güneş pilleri, parafin, nanopartikül, ısı deposu.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology has developed very much in recent years and it is encountered in many applications. It has many usage area especially in energy systems. In this study done, in a photovoltaic thermal system, thermal behaviours of a PV panel has been investigated by energy and exergy analysis method by using a phase change material inserted 5 % weighted Al2O3 nanoparticle. In the study, one of the three different PV panels normally, the other one has been filled with a phase changing material (paraffin-wax) and the last panel with the mixture of a nanoparticle and paraffin-wax. After the analyses, especially during the time intervals when the radiation is high, it has been found that the panel with np-paraffin mixture has a high electrical and thermal efficiency. In addition, as a result of the exergy analyses, average exergy efficiency of the panel with np-paraffin mixture has been determined as 10 %, whereas that of the panel with paraffin as 9.2 %. Key Words : Energy storage, photovoltaic thermal, phase change material, nanoparticle