L-Laktik asit, glikolik asit ve 2,2-bis(hidroksimetil propionik asit) içeren terpolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly (L-lactic acid/glycolic acid/2,2'-bis (hydroxymethyl propionic acid)) terpolymers
- Tez No: 136081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN KAYAMAN APOHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET: L-LAKTİK ASİT, GLİKOLİK ASİT VE 2,2'-BİS(HİDROKSİMETİL PROPİONİK ASİT) İÇEREN TERPOLİMERİNİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU Son yıllarda biomedikal, tıp ve farmasötik uyulamalarda kullanılan biyoparçalanabilen polimerler, sadece ilaç salınım sistemlerinde değil, pepthVprotein yapılı maddeleri vücudun belli bölgelerine yönlendirip, bölgesel etki elde edilmesinde, tıbbi malzemelerin hazırlanmasında, yara tedavilerinde ve hücre kültürü çalışmalarında kullanılabilen en yeni malzeme türlerinden biridir. Tüm bu alanlarda göstermiş olduğu ümit verici sonuçlar bu konu üstüne çalışmaları arttırmıştır. Parçalanabilen blok kopolimerler, blokları oluşturan monomerlerin oranlarının değiştirilebilmesi veya yeni grupların bloklara eklenebilmesi yoluyla gerek mekanik ve fiziksel özelliklerin değiştirilmesine imkan tanıması gerekse amfıfılik karakteristik davranışları nedeniyle üzerinde araştırma yapılan biyomalzemelerdir. Bu tip blok kopolimerlerin sentez yollan, özellikleri ve farklı ilaç etkin maddeleri ile kullanılmaları ve spesifik yönlendirme ve taşıma karakterleri en yoğun çalışma alanları içinde bulunmaktadır. Nanopartikül ve mikroküreler gibi yeni ilaç taşıyan sistemler, bu polimerler kullanılarak geliştirilmiş ve ilacın taşıyıcıdan salınımı ve taşınması bu polimerin yapısı ve sentezlenme oranlarıyla direct olarak bağlantılı olduğu gözlenmiştir. Hidrofilik ve hidrofobik blokların ilavesiyle sistem modifiye edilerek ilaç etkin maddelerinin salınım profillerini daha iyi anlaşılması sağlamıştır. Biyoparçalnabilen polimerler ile yapılan araştırmalarda poliesterler en fazla araştırılan biyopolimerler arasında bulunur. Polilaktik asit (PLA) ve Poliglikolik asit (PGA) biyouyumlu, mekanik mukavemeti yüksek, biyoparçalanabilir ve parçalanma ürünleri toksik olmayan ester polimerlerdir. Bu özelliklerinden dolayı doku mühendisliğinde, hücre yetiştirmek için uygun destek elemanı olarak kullanılmışlardır. Son yıllarda çalışmalar PLA ve PGA'nın yapısına yüzeyini biyoaktif maddeler ile modifiye edebilecek uygun fonksiyonlu grupları kazandıracak kopolimerizasyon işlemlerine odaklanmıştır. Hidrofobik özellikteki bir polimere kazandırılacak fonksiyonlu gruplar, iyonik ilaçla polimer etkileşimini arttırır, uygun polimerik desteği, hücrelerin yapışabileceği ve çoğalabileceği kimyasal ortamı oluşturabilir. Bu tür fonksiyonel vigrupların PLA ve PGA'ya eklenmesi farklı yollardan (ko-polimerizasyon) yapılabilmektedir. Son zamanlarda bilim adamları PLA ve PGA içeren yeni tip blok kopolimerler oluşturmaya çalışmaktadırlar. Bunun için halka açılımı veya kondenzasyon polimerizasyon metodlarmı kullanılmaktadır. Bu çalışmada L-Laktik asit ve glikolik asit kopolimeri 2,2'bis(hidroksimetil)propionik asiti başlatıcı olarak kullanılarak elde edilmiştir. 120°C'de halka açılımı polimerizasyonu ile yedi farklı oranda sentezlenmiştir. Bu terpolimer 'H-NMR ve GPC ve FTIR kullanılarak karakterize edilerek bu örneklere ait kopolimer oranlan, molekûlağırhğı sonuçlan ve verimleri incelenmiştir. P6 (88/10/2) oranında sentezlenen terpolimerin mikroküreleri elde edilmiştir. Invitro ortamda parçalanması ise pH=7.4 fosfat tamponu kullanılarak yapılmış ve kütle kaybı hesaplanmıştır. Temmuz-2003 Esin Özaltın VI 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF POLY(L-LACTİC ACİD / GLYCOLİC ACİD / 2,2'-BİS(HYDROXYMETHYL PROPIONIC ACİD)) TERPOLİMERS Biodegradable polymers are the youngest members of the materials family with increasing applications in pharmaceutical, medical and biomedical engineering. Biodegradable polymers are not limited to release of drugs, peptides or proteins at the characteristic rates and specific site target, but are also extended to medical devices and wound dressing, as well as for fabricating scoffold in tissue engineering. To meet these demands, biodegradable block copolymers have been found as promising biomaterials by virtue of their ability to manipulate their amphiphilic behavior, mechanical and physical properties by adjusting the ratio of the constituting block or adding new blocks of desired properties. The recent developments in this field, which addresses the types of biodegradable block copolymers, synthetic routes, properties and of various drugs, peptide and proteins, are targeted agents for target specific delivery. İn the case of nanoparticles and microspheres, which are polymeric delivery devices for proteins and peptides, adsoption to the polymer surface often impairs the intended release profile, leading to burst release or incomplete release of encapsulated peptide or protein. Introducing a hydrophilic and a hydrophobic block affecting the release profile can modify the system.At one end, low water solubility of drug polymer conjugates often causes the problem in their synthesis, but at the other end, lipid solubility of the system enhance the absorption of the drug to the lipid bilayer for cell membrane. Hence it is necessary to maintain a balance between two opposite parts in one system, which can be achieved by using block copolymer. In tissue engineering, polymeric delivery systems can be used for the supply of growth factors, in cell culture in vitro and for improving tissue regeneration in vivo. However, the polymer properties are not only of crucial or of even limiting importance for the tailoring growth factor release profiles meeting the need of a specific tissue. When using biodegradable polymer scaffold material might be influenced by the polymer properties as well. The adhesion of the cells, is often mediated by adsorbed peptides or viiiproteins. Furthermore, the interaction between the scaffold and cell can determine cell function. A first step towards the control of tissue growth and tissue function is to suppress any unspecific protein or peptide absorption to the polymeric device used for cell culture. Once the surface of polymer is masked, it would be possible to functionalize it by binding specific proteins or peptide By binding specific adhesion factors, such as fibronectin, the polymer surface will be able to promote the adhesion of other cell type (applied for healing bone defects). Block copolymers are an example of amphiphiles that are capable of self assembly into peridodic geometry with long range order. Several delivery systems based on biodegradable amphiphilic block copolymers have been prepared from diblock, triblock or multiblock copolymers. Among them, much work and therefore progress has been made in the characterization and use of synthetic aliphatic polyesters such as poly(lactic acid) and poly(glycolic acid). Poly(lactic acid) PLA has been found to be a very attractive biomaterial for pharmacetical and medical application due to its high biocompatibility, good degradability, high tensile strength and non-toxicity. However, Poly(lactic acid) (PLA) and poly(glycolic acid) (PGA) are stiff with little elasticity and brittle because of having glass transition temperatures above the body temperature. Their resistance to cell adhesion is another disadvantages, which limits their inherent use for tissue growth. The attachment of pendant functional groups to these polyesters is an efficient way to modify their properties, such as hydrophilicity,biodegradation rate, bioadhesion, etc. Lately, many efforts have been made to form a new family of block copolymers comprising PLA and PGA by using both condensation and ring opening polymerization tecniques. In this study a copolymer of L-Lactic acid, and glycolic acid were prepared by ring opening polymerization (ROP) using 2,2'-bis(hydroxymethyl)propionic acid as initiator. It was synthesized in seven separate ratios with Ring oprning polymerization at 120°C. Resulting terpolymers were characterized by H-NMR spectroscopy, FTIR spectrophotometer and gel permeation chromatography copolimer rations, result and productivity of their molecule weigth which are object to these samples. Microsphere of terpolimers which were synthesized ot P6 (88/10/2) ratio were obtained. In vitro degradation performed at 37 °C in phosphate buffer saline pH 7.4 and the degree of degradation was estimated from mass loss. Temmuz-2003 Esin Özaltın ix