Sularda nonilfenol ve nonilfenol etoksilat gideriminde nanokompozitlerin kullanımının araştırılması
Investigation of the use of nanocomposites in the treatment of nonylphenol and nonylphenol etoxilate in water
  1. Tez No: 506148
  2. Yazar: PINAR BELİBAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nonilfenol etoksilatlar (NFE) ve Nonilfenoller (NF) tekstil, deri, kağıt, temizlik ve kozmetik gibi çeşitli endüstrilerde kullanılan endokrin bozucu toksik ksenobiyotik bileşiklerdir. Nonilfenoller genellikle NFE'lerin biyodegradasyonları sonucu meydana gelen toksik özelliği fazla olan el yapımı bileşiklerdir. Avrupa ve Dünya'da 2020'de Nonilfenol etoksilatların öncelikli kimyasallar listesine alınması ve bu tarz zararlı kimyasalların su ortamına verilmesinin engellenmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Mutajenik özelliği olan bu bileşikler canlılarda iskelet yapısını hasara uğratabilmekte, endokrin bozucu yapısı ile üreme, cinsel davranışları, embriyonun gelişmesini etkileyebilmekte ve bitkilerin yapısını değiştirebilmektedir. Bu çalışmada, pektin (Pektin-Fe3O4) ve çay (Çay-Fe3O4) ile kaplanmış demir oksit nanokompozitler, adsorbent madde olarak sentezlenmiş ve NFE adsorpsiyonundaki etkinliği araştırılmıştır. Pektin-Fe3O4 ve Çay-Fe3O4 karakterizasyonu için FTIR ve SEM analizleri yapılmıştır. Adsorpsiyon deneylerinde pH, temas süresi, adsorbent dozu ve NFE başlangıç konsantrasyonun etkileri incelenmiştir. Adsorpsiyonun hangi mekanizmaya uyumlu olduğunu belirlemek için Langmuir ve Freundlich izoterm grafikleri çizilmiş ve Freundlich izotermine daha uygun olduğu bulunmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda NFE gideriminde pH 7'de 4 g/L Pektin-Fe3O4 derişiminde % 62 ve 4 g/L Çay-Fe3O4 derişiminde % 70 oranında verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonylphenol ethoxylates (NPEO) and Nonylphenols (NP) are endocrine disrupting toxic xenobiotic compounds used in various industries such as textiles, leather, paper, cleaning and cosmetics. Nonylphenols are generally handmade compounds with a higher toxicity characteristic of NFE's biodegradation. These mutagenic compounds can damage the skeletal structure in living organisms, endocrine disrupting structure can affect reproduction, sexual behavior, development of embryos and change the structure of plants. In this study, tea leaf coated (Tea-Fe3O4) and pectin coated (Pectin-Fe3O4) iron oxide nanocomposite was synthesized as an adsorbent and its effectiveness for NPEO adsorption was investigated. A series of batch experiments were performed to study the influence experimental parameters, such as pH, contact time, and adsorbent dosage to investigate the NPEO adsorption performance of Tea-Fe3O4 and Pectin-Fe3O4. Several techniques, including Scanning Electron Microscope (SEM), and Fourier Transform Infrared (FTIR) were used to characterize the adsorbent material. The adsorption of NPEO by Pectin-Fe3O4 and Tea-Fe3O4 was more suitable with the Freundlich isotherm. The maximum adsorption efficiency of NPEO in 60 ppm Pectin-Fe3O4 (62 %) and Tea-Fe3O4 (70 %) obtained at pH 7, adsorbent dose of 0.4 g, and 90 min.