Sanatta mikroskobik görüntülerin dünyada ve Türkiye'deki yansımaları
Reflections of microscopic images in art: Both in the world and Turkey
- Tez No: 506155
- Danışmanlar: PROF. DR. EVANGELIA ŞARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu tezde,sanatta mikroskobik görüntülerin dünyada ve Türkiye'deki yansımaları araştırılmıştır.Çalışmanın merkezine doğa ve sanat arasındaki etkileşimi alarak,bilim ve teknolojinin gelişimi ve modern biyolojiye etkisi;modern biyoloji ve teknolojinin de sanattaki yansımaları ortaya konmuştur.Bilim,sanat ve teknoloji arasındaki bu dinamik ağda yer karşılıklı etkileşimler,insanın varoluş serüvenin ve evreni anlama çabasının sanat aracılığıyla nasıl ele alınır irdelnmiştir. Çalışmanın amacı,sanat-bilim ekseninde doğanın boyutunun nasıl kavrandığı ve mikroskobun sağladığı yeni tekniklerin sanata nasıl yansıdığının araştırılmasıdır.Bu çalışma,sanat,teknik ve bilim arasındaki ilişkilerin ve etkileşimlerin belirli bir kavramsal çevreve kapsamında incelediği nitel bir yöntemin yanısıra,mikroskobik görüntülerle üretilen sanat eserlerinin izleyiciler üzerinde yarattığı etkiyi de röportajlar ve anket çalışmaları aracılığıyla irdeleyen nicel bir araştırmayı da barındırır. Sonuç olarak bu tez,santta mikroskobik görüntülerin dünyada ve coğrafyamızdaki yansımaları ekseninde,makro ve mikro kozmos arasındaki bağların,insana doğa arasındaki ayrımın ve benzerliğin,nihayetinde de teknik gelişmelerin hem sanatta hem de bilimdeki yansımlarının incelendiği bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the influence of micrescopic images in the art world both within Turkey and globally.The central focus of the thesis is the interaction of art and nature;the effects of the advecements in science and technology on modern biology and the effects of these technological dvelopments on visual arts.The dynamic web of interactions between science ,technology and art have been analyesd in order to have a better science,technology and art have been analysed in orde to have better understanding of the existential journey of humanity and our struggle to undertand the universe.The purpose of this study is to investigate how to micro dimension of nature is conceptualized within the axis of art and science,and how th new techniques developed alongside the microscope and reflected in art. This thesis contains both a qualitative method which investigates the relations between science,technology and art within a particular conceptual framework,and a qualitative investigation as to the effects of work of art inspired by microscopic images upon the audience via questionnaries and interviews.