Trabzon ili Akçaabat ilçesindeki inek sütlerindeki metal ve mineral madde içeriklerinin ICP-MS yöntemiyle belirlenmesi
Determination of metal and mineral matter contents in cow milk in Akcaabat province of the city of trabzon with ICP-MS
  1. Tez No: 506156
  2. Yazar: ECE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TORUL, PROF. DR. CELAL DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmamızda, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinde bulunan 16 farklı köyden (Aykut, Helvacı, Erikli, Düzköy, Akçakale, Demirkapı, Acısu, Yaylacık, Çiçeklidüz, Esentepe, Arpacılı, Işıklar, Adacık, Osmanbaba, Yeşiltepe, Mersin) temin edilen inek sütlerinde krom, kobalt, nikel, bakır, galyum, arsenik, stronsiyum, kadmiyum, baryum, kurşun, alüminyum, selenyum, gümüş, demir, çinko, rubidyum, sodyum, magnezyum, fosfor, kükürt, potasyum ve kalsiyum miktarlarının tayini yapılmıştır. Çalışma 2015 yılı içerisinde iki farklı dönemde yapılmıştır. 1. Dönem, hayvanların ahırda kuru yemle beslendiği kış dönemi (Kasım-Aralık-Ocak ayları); 2. dönem ise hayvanların çayır ve meralarda taze yemlerle beslendikleri yaz dönemi (Haziran-Temmuz-Ağustos ayları)'dir. Toplam 256 adet örnek analiz edilmiştir. Örneklerdeki element düzeyleri ICP-MS yöntemiyle belirlenmiştir. Kış ve yaz dönemi sütlerindeki ortalama galyum, baryum, kurşun, rubidyum, sodyum, fosfor, kükürt, alüminyum, potasyum ve kalsiyum miktarları birbirine yakın, krom, kobalt, çinko, nikel, bakır, demir, magnezyum ve kadmiyum miktarları kış döneminde daha fazla, arsenik ve selenyum miktarları yaz döneminde daha fazla, stronsiyum kış döneminde yaz döneminin yaklaşık üç katı kadar bulunmuştur. Tüm köylerdeki sütlerde nikel ve dört köydeki gümüş ve bir köydeki kurşun hariç analizi yapılan sütlerde bulunan ağır metal miktarları literatürde verilen değerler arasında ya da altında bulunmuştur. Tüm köylerdeki sütlerde mineral madde miktarları literatürde verilen değerlerin altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study of master's thesis, amounts of chrome, cobalt, nickel, copper, gallium, arsenic, strontium, cadmium, barium, lead, aluminium, selenium, argent, iron, zinc, rubidium, sodium, magnesium, phosphorus, sulfur, potassium, calcium are indicated in cow's milk provided from 16 different villages (Aykut, Helvacı, Erikli, Düzköy, Akçakale, Demirkapı, Acısu, Yaylacık, Çiçeklidüz, Esentepe, Arpacılı, Işıklar, Adacık, Osmanbaba, Yeşiltepe, Mersin) in Trabzon, Akçaabat. Study was done in two different terms of 2015. First term is winter season (November, December, January) during which animals are fed with dry fodder in the barn. Second term is summer season (June, July, August) during which animals are fed with fresh feed. A totalof 256 examples are analyzed. Levels of elements in the examples are specified by with means of ICP-MS method. It is found that the amounts of gallium, barium, lead, rubidium, sodium, phosphorus, sulfur, aluminium, potassium and calcium in milk of winter and summer season are closeto each other while the amounts of chrome, cobalt, zinc, nickel, copper, iron, magnesium, cadmium are a bit more in winter season. Besidges, the amounts of arsenic and selenium are a bit more in summer season and strontium are about 3 times of summer season in winter season. The amounts of heavy metal in the analyzed milks are found between or under the specified rates given in literature except nickel in milk from all villages, argent in four villages, lead in one village. The amounts of mineral matter in milk in all villages are found under the rates given in literature.