Tanzimat Dönemi İstanbul gazetelerinden Basiret gazetesi 1875 (Değerlendirme-dizin)
From the Istanbul newspapers during the Tanzimat Period: Basiret newspaper 1875 (Assessment-index)
- Tez No: 506205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 641
Özet
Basiretçi Ali tarafından 1870 yılında kurulan Basiret Gazetesi, beşinci yılını tamamlarken gerek ülke içi gerekse ülke dışındaki haberlere büyük ölçüde yer vermeye çalışmıştır. Özellikle 1875 yılı Hersek İsyanı ve Moratoryum meselesi gibi devrin pek çok önemli olaylarıyla ilgili haberler gazetede yer almıştır. Bununla birlikte, şehirlerden muhabirler aracılığıyla ve bazı haber ajanslarından alınan telgraflar ve mektuplarla da halka haberler aktarılmıştır. Halka haber verme amacıyla hareket etmiş olan Basiret Gazetesi, diğer taraftan dikkate değer yorum ve fikir yazılarıyla da kamuoyunu etkilemeyi amaçlamıştır. Bu noktada, millete hitap eden bir millet gazetesi olma çabası içerisinde olduğunu anlayabiliyoruz. Bu çalışma ile 1875 yılına dair, hem Osmanlı Devleti'nde hem de dünyada meydana gelen pek çok siyasi, sosyal ve ekonomik olaylarla ilgili değişimler ve gelişimler ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, 1875 yılı Basiret Gazetesinde yayımlanan toplam 285 (1414-1699) nüsha taranmıştır.
Özet (Çeviri)
Basiret Newspaper which was founded in 1870 by Basiretçi Ali was trying to inform about domestic and international news to Ottoman society. Especially, news about the many important events of 1875 such as the Hersek Revolt and the Moratorium issue were included in the newspaper. In addition to this, news, were transferred to the public by reporters via telegrams and letters obtained from some news agencies. Thus, the public was informed with accurate news. As well as, the goal of informing to public with the news, Basiret Newspaper influenced public opinion with important ideas and comments writings. At this point, we can understand that Basiret Newspaper had ambition to be national newspaper and had aim to serve the nation. With this study, the changes and developments related to many political, social and economic events that took place both in the Ottoman State and in the world in 1875 have been tried to be revealed. With this aim, 285 copies (1414-1699) that were published in Basiret Newspaper was screened.