Öğretmen, öğrenci ve velilerin ev ödevlerine yükledikleri anlamların incelenmesi
Examining the meaning attributions of teachers, students and parents to homeworks
- Tez No: 506206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, son dönemlerin tartışmalı konularından biri olan ödevler üzerine çalışılmıştır. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve öğrenci velilerinin ev ödevi olgusuna yükledikleri anlamların incelenmesini amaçlayan bu çalışmanın çalışma grubunu, 2016 – 2017 eğitim öğretim yılında Konya il merkezindeki iki farklı ilkokuldan toplamda 37 öğretmen, 335 öğrenci ve 222 öğrenci velisi oluşturmaktadır. Nitel araştırma yönteminde gerçekleştirilen bu araştırmanın verileri öğretmenler ve öğrenci velilerinden araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Öğrenci verileri ise öğrencilerin ev ödevi ile ilgili çizdikleri resimlerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonunda ulaşılan sonuçlar şunlardır: 1. Öğretmenlerin ev ödevi olgusuna pekiştirme, tekrar, görev ve sorumluluk gibi anlamlar atfettikleri tespit edilmiştir. 2. Öğrenci velilerinin de benzer şekilde ev ödevi olgusunu genel olarak tekrar, pekiştirme ve görev olarak ele aldıkları tespit edilmiştir. 3. Öğrencilerin ev ödevlerini genelde sadece masa başında yapılan, aile katılımının en az düzeyde olduğu bir çalışma olarak düşündükleri tespit edilmiştir. 4. Öğrencilerin ödev kavramı ile ilgili sınıf ortamı gibi kapalı mekanları sıkça resmettikleri tespit edilmiştir. 5. Velilerin ve öğretmenlerin ödev konusunda bazı noktalarda görüşlerinin birbirinden farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, one of the controversial issues of recent years has been studied. The study group of this study aiming to examine the meanings that teachers, students and student parents put into practice as homework constitutes 37 teachers, 335 students and 222 student parents from two different primary schools in Konya province in 2016 - 2017 academic year. The data of this research carried out in the qualitative research method were collected by the semi-structured interview form formed by the researcher from the teachers and student parents. Student data is obtained from the pictures drawn by students about homework. The obtained data were analyzed by content analysis. The results obtained at the end of the research are as follows: 1. It has been determined that teachers attributed meanings such as reinforcement, repetition, duty and responsibility for homework. 2. It has also been found that student parents generally treat homework as a repetition, consolidation and task.