Paris Konservatuvarı Arp Sınıfı ve Gabriel Fauré'nin Impromptu Op.86 No.6 eserinin analizi
The Harp Department of Paris Conservatory and analysis of Gabriel Fauré's Impromptu Op.86 No.6
  1. Tez No: 506239
  2. Yazar: GÖZDE ECE YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. LİLİAN MARİA TONELLA TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Paris Konservatuvarı kurulduğu günden bu yana Avrupa'nın önde gelen sanat merkezlerinden biri olmuş ve birçok sanatçıyı müzik dünyasına kazandırmıştır. Günümüz arp camiasında birçok arp sanatçısı ve pedagogun yetiştiği Paris Konservatuvarı arp sınıfı, diğer konservatuvar ve arp ekollerine örnek olmuş bir kurumdur. Bu çalışmada 19. yüzyıl Fransız arp ekolünün oluşumuna değinilerek, arp repertuvarının değerli eserlerinden Fauré'nin Impromptu Op.86'nın form incelemesine yer verilmiştir. Çalışmada; müdürlük görevini sürdürdüğü yıllarda Paris Konservatuvarına getirdiği yeniliklerle empresyonist akımını okula taşımayı başarmış, çağdaş müziğin kapısını aralamış Gabriel Fauré'nin hayatına, 1904 yılındaki Paris Konservatuvarı concour'larında çalınmak üzere bestelediği solo arp için Impromptu Op.86'nın örneklendirilmiş analizine ve 1913'te piyano için yeniden düzenlenen Impromptu Op.86 bis ile farklılıklarına yer verilmiştir. Gabriel Fauré'nin müziğe olan lirik yaklaşımı ve teknik hâkimiyetinin, arp enstrümanının yumuşak tınısının birleşmesiyle Impromptu Op.86 müzikal değerini hâlâ korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Since its establishment, the Paris Conservatory has not only trained the best artists of Europe but also brought these artist in the art world. The Harp Division of Paris Conservatory, where many harpists and pedagogues have been trained, is an exemplary institution to other conservatory and harp schools. Drawing on the emergence of the French Harp School in the 19th Century, this thesis investigates the following subjects: the form analysis of one of his renown pieces called Impromptu Op. 86. In this study; the life of Gabriel Fauré, who had brought impressionism and contemporary music to the Paris Conservatory in the years he had served as director, the analysis of Fauré's Impromptu Op.86 for the solo harp which composed for the concour of the Paris Conservatoire in 1904 and the differences between Impromptu Op.86 bis, which was adapted to the piano was presented. Through the combination of Gabriel Fauré's musical, lyrical approach and technical dominance and the pleasant tone of the harp instrument, the Impromptu Op.86 still retains its musical value.