Resimli gazete 1312-1315 inceleme, fihrist, seçme yazılar
Investigations of the magazine resimli gazete 1312-1315 index, selected texts
  1. Tez No: 506291
  2. Yazar: RUKİYE ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 815
Özet
Resimli Gazete dergisi, 14 Mart 1307 (Rumî) tarihinde çıkarılmaya başlanan ve 9 Eylül 1315 (Rumî) tarihine kadar yayın hayatını sürdüren, haftalık fen ve edebiyat dergisidir. Bu tez çalışmasında Resimli Gazete dergisinin 7 Mart 1312 (19 Mart 1896) ile 9 Eylül 1315 (21 Eylül 1899) tarihleri arasında yayımlanan 114 sayısının incelemesi yapılmış; yazar, konu, resim ve fotoğraf fihristi çıkarılmıştır. Tez, beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde basın, Osmanlı devri basın hayatı, Resimli Gazete dergisinin yayımlandığı yıllar münasebetiyle II. Abdülhamit devrinde basın ile ilgili bilgi verilmektedir. İkinci bölüm, 1312-1315 yılları arasında yayımlanan 114 sayının şekil ve içerik özellikleri, yazar kadrosu ile ilgili bilgilendirmeyi içermektedir. Üçüncü bölüm, yazar adlarına, konularına göre fihrist ile resim ve fotoğraf fihristini içermektedir. Dördüncü bölüm, Resimli Gazete dergisinden seçilmiş metinleri içermektedir. Beşinci bölüm, sonuç yazısı, kaynakça ve eklerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The magazine of Resimli Gazete, was published on the 14th March 1307 (Julian Calender) and continued existing till the 9th September 1315, is a weekly science and literature magazine. In this thesis 114 was examined in the Resimli Gazete which was published between the 7th March 1312 (19 March 1896) and 9th September 1315 (21st September 1899) and the writer, subject, picture and photograph index were presented. İt consist of five main parts. In the first part, press, the life of Ottoman Empire's press and the information deal with II. Abdulhamit's connection with press included in the magazine of Resimli Gazete. In the second part 114 magazine which was published between the years 1312-1315, included the features of form and context, the name of writers. The third part includes the name of writers, the index according to subject, pictures and photograph index. Fourth part involves the texts chosen from the magazine of Resimli Gazete. The fifth part contains conclusion, references and appendix.