Akıllı kent için IoT tabanlı akıllı sokak aydınlatma sisteminin tasarlanması
The design of IoT based intelligent street lighting system for smart city
  1. Tez No: 506323
  2. Yazar: ÇAĞRI CENSUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Endüstriyel gelişimle beraber enerji tüketiminin arttığı ve yeni enerji kaynakları arayışına girildiği görülmektedir. Yeni arayışlara girilmeden önce mevcut enerjiyi en verimli ve tasarruflu şekilde kullanmaya çalışmak ve tasarruf yöntemleri geliştirmek daha önemlidir. Enerjinin en verimsiz olarak kullanıldığı alanlardan biri de dış aydınlatmalardır. Şehirleşmenin artmasıyla sokaklar ve caddeler artmakta, bu alanları aydınlatmak için yeni aydınlatma sistemleri kurulmaktadır. Bu aydınlatmalar da azımsanmayacak derecede enerji tüketimine neden olmaktadır. Mevcut durumda kullanılan sokak aydınlatma sistemlerinde, gece belirli bir saatten sonra sokak lambalarının yaya ve araç trafiği olmasa bile tam güçte çalıştığı ve bazı sokak lambalarının otomatik olarak kapanmayıp gündüz vaktinde dahi çalıştığı tespit edilmiştir. Bu durumda mevcut enerji verimsiz kullanılmakta olup boşa enerji harcanması meydana gelmektedir. Aynı zamanda sokak lambalarında meydana gelen arızaların tespit edilmesi ve bu arızaların giderilmesi zaman kaybına neden olmaktadır. Bu durumun sonucunda gece yollarda emniyet ve güvenlik zafiyeti ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada uygulanan sistemde entegre sensörler ve denetleyiciler ile birlikte, görsel konfordan ödün vermeden aydınlatmaların gece belirli bir saatten sonra otomatik olarak ışık şiddetinin düşürülmesi, gün ışığının olduğu zamanlarda açık kalan aydınlatmaların otomatik olarak kapanması ve arızalı olan lamba veya lambaların vakit kaybetmeden uzaktan tespit edilmesi sağlanarak, enerjinin verimli ve tasarruflu kullanıldığı bir nesnelerin interneti tabanlı akıllı sokak aydınlatma sistemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
With industrial development, it is seen that energy consumption is increasing and it has entered the search for new energy sources. It is more important to try to use existing energy in the most efficient and economical way and to develop saving methods before entering new quests. One of the most ineffective areas of energy is outdoor lighting. As urbanization increases, the number of street and main roads increas and new lighting systems are installed to illuminate these areas. These enlightenments also cause energy consumption at a substainal rate. In current street lighting systems, it has been determined that after a certain time of the night, street lamps operate at full power even if there is no pedestrian and vehicle traffic, and that some street lamps are not automatically shut down and operate even during daylight hours. In this case, the current energy is being used ineffectively and the energy is wasted. At the same time, the detection of faults in the street lamps and the elimanition of this faults cause time loss. As a result of this situation, safety and security weakness is emerging at night. In the system applied in this study, with integrated sensors and supervisors, the intelligent Internet of Things based street lighting system using energy efficient and economical was created by automatically reducing the light intensity after a certain time of night without compromising the visual comforts, automatically turning off the lightings that are switched on during daylight hours and remotely detecting the faulty lamp or lamps without wasting time.