Gaziantep manzumeleri ve külliyeleri; Şeyh Fetullah Külliyesi üzerine bir inceleme
Gaziantep manzumes and kulliyes; an analysis on the Kulliye of Seyh Fetullah
  1. Tez No: 506373
  2. Yazar: AYFER ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KARADAYI YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Kentleşmenin getirdiği olumsuzluklar nedeniyle kültür tarihimizi yansıtan geleneksel doku giderek azalmakta ve tarihi yapılar yeterince değerlendirilip yaşatılamamaktadır. Bu durumun bir nebze olsun önüne geçebilmek ve gelecek nesillere aktarabilmek açısından Gaziantep ilindeki manzume ve külliyeler üzerinde durup, Şeyh Fetullah Külliyesi üzerine yoğunlaşmaya çalıştık. Bunun için ikinci bölümde külliye yapılarının tanımı ve tarihsel gelişimi; üçüncü bölümde Gaziantep ilinin tarihi ve Gaziantep'te bulunan manzumel ve külliyelerin tarihçesi, mimari yapıları ile restorasyon öncesi ve sonrası durumları üzerinde durulmuştur. Tezimizin dördüncü ve son bölümünde ise Gaziantep Şeyh Fetullah Külliyesi'nin konumu, tarihçesi, içindeki yapı birimlerinin mimarisi ve taşıyıcı sistemi, karşılaştırmalı çalışması, geçirdiği onarımlar yönünden incelenmesi ve restorasyon sonrasındaki durumu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to negative impacts of urbanization, traditional texture reflecting our cultural history vanishes slowly and historical buildings cannot be sufficiently utilized and maintained. In order to prevent this, even if it is only to some extent and to hand them down to future generations, we put emphasis on Manzumes (a building group smaller than Kulliye) and Kulliyes in Gaziantep and tried to focus on Şeyh Fetullah Kulliye. In order to do this, the definitions of complex structures and their historical evolution in the second chapter. History of Gaziantep and history of small complexes and complexes in Gaziantep and architectural structures along with their pre and post restoration conditions in the third chapter were emphasized. In the fourth and last chapter of our thesis, the location, history of Gaziantep Şeyh Fetullah Kulliye, architecture of the structural units inside Kulliye, and its carrier system, comparative study, an examination of the renovations and post restoration condition have been dwelled on.