Sosyal medyada kullanıcı faaliyeti: Üretken ve üretken olmayan emeği anlamak
User activity on social media: Understanding productive and unproductive labour
- Tez No: 506463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERİMAN BERNA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Economics, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hedefli reklamcılık, sosyal medya platformlarında gerçekleşen sermaye birikiminde önemli bir yer tutmaktadır. Platform kullanıcılarının kişisel olarak üretmiş oldukları veri ve içerikler, aynı zamanda platform üzerinde karşılaşacakları reklamların niteliğini belirlemektedir. Kullanıcıların veri ve içerik üretmeleri karşılığında herhangi bir ücret almıyor olmaları ise beraberinde kullanıcıların sömürüldükleri yönünde tartışmalara sebep olmaktadır. Bu çalışma, sosyal medya kullanıcısının artık değer yarattığına ve sömürüldüğüne odaklanan yaklaşımların bir eleştirisini sunmayı hedeflemektedir. Bu eleştiri temelde, sermaye için artık değer üreten emeğin belirli bir toplumsal biçime sahip olduğu savına dayanmaktadır. Buradan hareketle sosyal medya platformlarının sermaye birikim sürecinde kullanıcıların üretmiş olduğu veri ve içerikler temel öneme sahip olsa da her üretici faaliyetin meta ve değer yarattığını kabul etmenin zorlukları açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Targeted advertising is an important part of capital accumulation on social media platforms. The personal data and content produced by the platform users define the quiddity of the ads they are to encounter on the platform at the same time. The fact that users do not get paid for creating data and content, causes debate over the exploitation of users. This study aims to present a critique of the approaches that focus on that social media users now create surplus value and are exploited. This criticism is essentially based on the argument that the labour that produces surplus value for capital has a certain social form. From this point of view, it will be attempted to explain the difficulties of recognizing that social media platforms create commodity and value for each productive activity, even though the data and content produced by users in the capital accumulation process have great importance.