Genel olarak terör eylemlerinin turizm üzerine etkisi
The effect of terrorist actions on tourism in general
  1. Tez No: 506462
  2. Yazar: AHMET ORDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Turizm sektörü, hemen hemen her birey tarafından tercih edilen ve sosyal anlamda bireylere katkısı olan bir etkinliktir. Öyle ki turizm sektörü yalnızca bireylere katkısı olmayıp ülkelere de ekonomik anlamda katkılar yapabilmektedir. Bu sebeple ülkeler ve toplumlar açısından turizm sektörü önem verilmesi gereken ve dış faktörlerden etkilenmesi istenilmeyen bir konuma sahip olmaktadır. Turizmin önemi ve ülke-insanlara yaptığı katkı bakımından oldukça önemli etken olması; terör gibi farklı dış etkenlerin olumsuz etkilerinin önemini ortaya koymaktadır. Terörün turizme olan etkisi birçok çalışmada irdelendiği görülmektedir. Yapılan çalışmaların irdelendiği ve literatür analizi ile terörün etkilerinin ortak başlıklar altında toplanması adına yapılan çalışma Türkiye'de 2000-2015 yıllarından yapılan akademik çalışmalar ile sınırlıdır. Çalışma, konu bakımından daha anlaşılır olması adına beş bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde; terörün tanımı, unsurları, tür ve tarihine değinilmiştir. İkinci bölümde; turizm kavramı incelenirken ekonomi ve diğer sektörlere katkısı, Türkiye ve Dünya'daki gelişimine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde terör ve turizm kavramları birlikte irdelenmiş, Türkiye'deki karşılıklı etkilenmelere yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde araştırmanın yöntem ve amacı-önemine yer verilirken beşinci bölümde bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is an activity that is preferred by almost every individual and contributes to the individual in a social sense. So much so that the tourism sector is not only contributing to the individuals but also contributing economically to the countries. For this reason, in terms of countries and societies, tourism sector has an undesirable position to be given importance and to be influenced by external factors. Tourism is a very important factor in terms of importance and contribution to the country-people; and the negative effects of different external factors such as terrorism. The effect of terrorism on tourism seems to be examined in many studies. And analysis of the studies that examined the literature with the study on behalf of the effects of terrorism are brought together under a common title is limited to the years 2000-2015 academic studies in Turkey. The study has been examined in five parts in order to be more understandable in terms of the subject. In the first chapter; the definition, elements, genre and history of terror have been addressed. In the second chapter; The concept of tourism examining their contribution to the economy and other sectors, given the developments in Turkey and the world. In the third chapter of terror and tourism concepts have been discussed together, given the mutual influence in Turkey. In the fourth part of the study, the findings and findings of the research were included in the fifth section.