Hukuki ihtilafların Dünya Ticaret Örgütü nezdinde çözümü
Resolution of legal disputes at the World Trade Organization
- Tez No: 506475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Küreselleşen dünyada, uluslararası ticaret politikaları giderek daha kompleks hale gelmiştir. Öngörülebilirlik ve güvenliğin tesisinde tacirler ve devletler oldukça önemlidir. Bununla birlikte uluslararası ticarette Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)'nün varlığı, uluslararası ticaretin geliştirilmesi ve olası sorunların çözülmesi açısından olumlu bir gelişmedir. Çok sayıda devletin ve tacirin olduğu şartlarda uyuşmazlıkların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu sebeple DTÖ, Uyuşmazlıkların Çözümüne Dair Mutabakat Metni (UÇMM) ile sorunların çözülmesine yönelik bir sistem ortaya koymaya çalışmaktadır. DTÖ'den önceki sistemlerdeki önemli eksiklerden biri uluslararası ticaretle ilgili usullerin ve kuralların tam belirlenmemiş olmasıdır. Bu durum ortaya çıkan uyuşmazlıkların uzun yıllar boyunca çözüme kavuşturulamamasına neden olmuştur. Uluslararası ticarette ortaya çıkan sorunların çözülmesi açısından DTÖ uyuşmazlık sistemi alternatif bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çerçevede, uyuşmazlıkların çözümü için alternatif bir yol olarak izlenen bu sürecin, amaçlanan hukuksal çözüme efektif bir faydası olup olmadığının değerlendirmesinin bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, international trade policies have become increasingly complex. Merchants and states are very important in the provision of predictability and security. However, the presence of the World Trade Organization (WTO) in international trade is a positive development in terms of developing international trade and solving possible problems. It is inevitable that there will be discrepancies in circumstances where there will be a large number of States and merchants. For this reason, the WTO is trying to establish a system for solving the problems with the text of the agreement (ucmm) on the Resolution of the disputes. One of the important deficiencies in the systems before the WTO is that the procedures and rules related to international trade have not been fully determined. This situation has led to the inability of the disputes to reach a settlement for many years. In terms of solving the problems arising in international trade, the WTO dispute system is an alternative method. In this context, the aim of this study is to evaluate whether this process, which is followed as an alternative way to resolve disputes, has an effective benefit for the intended legal solution.