Gümrük müşavirliği mesleği ve gümrük müşavirlerinin sorumlulukları
Costums consultancy and responsibilities of customs consultants
  1. Tez No: 506479
  2. Yazar: MERVE NUR BAŞ SOBACI
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF ZİYA TAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Gümrüklere giriş ve çıkış işlemlerine ait düzenlemeler, devletlerin iç ve dış politikalarına ilişkin çok çeşitli konuları ilgilendirmekte ve hızla değişmekte olduğundan gümrük işlemlerinin gerçekleştirilmesi sırasında hatalar yapılması olası hâle gelmektedir. Gümrük müşavirleri, mesleki bilgi ve birikimleri ile gümrük işlemlerinin tarafları olan eşya sahipleri ve idareye yardımcı olmaktadırlar. Bu tezde, gümrük müşavirliği mesleğinin Türkiye'de tarihsel seyri içinde gelişimi, mesleğe yönelik olarak Türkiye, ABD ve AB ülkelerinde yapılmış olan düzenlemeler, gümrük müşavirlerinin mesleki faaliyet alanı ve gümrük müşavirlerinin mesleki faaliyetlerinden doğan sorumlulukları açıklanmıştır. Bu kapsamda gümrük müşavirleri ve eşya sahiplerinin vekâlet sözleşmesi yönünden, gümrük müşavirlerinin 4458 sayılı Gümrük Kanunu kapsamında düzenlenmiş olan vergiler, kabahatler ve disiplin yönünden sorumlulukları incelenmiştir. Gümrük müşavirlerinin vergilerden sorumlulukları müteselsil sorumluluk kapsamında, gümrük kabahatlerinden sorumlulukları ise kabahatlere iştirak hükümleri kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The official regulations on customs transactions are based on state's domestic and international policy and they are changing quickly, thus it is more likely to make mistakes during customs transactions. The customs consultants are helping merchants and the administration of customs by their professional knowledge. The professional activities of customs consultants cause different legal responsibilities. In this thesis first, historical background of customs consultantcy in Turkey and customs consultants' professional activities in Turkey, Europe and USA are explained. Then, the merchants and customs consultants' contractual obligations which are based on contract on mandate are clarified. The customs consultants may be responsible for customs duties and misdemeanor in accordance with the Customs Code (No: 4458) . The responsibility of customs duties are evaluated within joint liability however responsibility of misdemeanors are evaluated with the terms of complicity. Additionally customs consultants' disciplinary responisiblites are be clarified in accordance with the Customs Code (No: 4458).