Kuraklık stresinin Kızılçam (Pinus brutia) fidanlarının büyüme ve bazı fizyolojik özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 50652
  2. Yazar: Z.IŞIN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1 ve 2 yaşındaki Kızılcam (Pinus brutia Ten.) fideleri kullanılmıştır. Denemede, 225 mm/yıl, 450 mm/yıl 675 mm/yıl ve 1200 mm/yıl olmak üzere 4 farklı su rejimi uygulanarak kuraklık stresi oluşturulmaya çalışılmıştır. Kuraklık stresinin bitkilerin büyüme özellikleri, fotosentetik pigment miktarı, prolin ve içsel giberellin ile bitki besin elementlerinin içeriği üzerine olan etküerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın sonucunda kuraklık stresine bağlı olarak Pinus brutia fidanları ya tomurcuk bağlamakta ya da duraklama dönemine girmektedir. 1 ve 2 yaşındaki fidanlarda boy uzunluğundaki fazla artış 1200 mm/yıl yağış rejiminde, en düşük artış ise 225 mm/yıl yağış rejiminde saptanmıştır. Bitki yapraklarından hazırlanan pigment ektresinin spektrofotometre de klorofil a için 663 nm, klorofil b için 645 nm de alman absorbans değerleri Kirk (1968) nomogramına uygulanmıştır. Klorofil a, b, toplam klorofil ve klorofil a/b oranlan bulunmuştur. Ayrıca fotosentezin gerçekleşmesinde yardımcı pigment işlevi gören karotenoid miktarı yönünden, yöntemde verilen formüle dayalı olarak karotenoid miktarı da saptanmıştır. Sonuçlara göre genelde 225 mm/yıl, 450 mm/yıl ve 1200 mm/yıl su rejimi uygulanan bitkilerde; Klorofil a, Klorofil b, Klorofil a/b, Toplam klorofil ve karotenoid miktarı 675 mm/yıl su rejimi uygulananlara göre azalma göstermiştir. Prolin ekstraksiyonu ve tayini Bates ve ark. na göre spektrofotometrik olarak yapılmıştır. Buna göre prolin miktarı stres koşullarına bağlı olarak artmıştır. Bitkisel materyalden ayrıştırılan giberellin tayininde göreceli sonuç veren Frankland ve Wareing 1960 tarafından ortaya koyulan marul hipokotil büyüme biyolojik testi sonuçlarına göre iğne yapraklarda GA3'ün etkin olmayan formlara dönüştüğü bulunmuştur. T^
Özet (Çeviri)
SÜDHAKY In this study, one and two years old redpine (Finus hrutia Tern) seedlings has been used as material. In the experiment, a water stress condition has been tried to create using four different water regime as 225 mm/year, 450 mm/year, 675 ma/year and 1200 mm/year. The effects of drought stress on the growth patterns, photo3ynthetic pigment, endogenous gibberellin, prolin and nutrient contents of the plants has been aimed to investigate. According to the results of investigation. pine seedlings go to a dormant stage or gain buds with the effects of drought stress. The most increase in the height ha3 been determined on the seedlings grown under water regime of 1200 mm/year while the least increase has been observed on the ones watered with 225 mm/year. To determine phosenthetic pigments content, the absorbance value of chlorophylla and chlorophyll b were taken at 663 nm and 645 nm respectively using spectrophometer has been calculated as ug using KISE (i960) monogram. Carotenoid pigments were calculated using related formula. In general, chlorophylla, b, chlorophyll a/b, total chlorophyll and caretonoid contents of the plants grown under the water regime of 225 mm/year, 450 mm/year and 1200 mm/year decreased compared to the plants watered with 675 mm/year. Prolin extraction and determination has been carried out spectrophotometeraclly according to BATES et al ( ). An increase in the content of prolin due to stress conditions has been determined. According to the F1AMKLAND and WAREING (i960)' s lettuce hypocotyl growth test, GA3 has been found inactive form in the needles. Vh