Türkiye'de ve AB ülkelerinde su ürünleri politikaları ve sektöre yönelik koruma politikaları
- Tez No: 50653
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET G. ELBEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
oz Türkiye dış ticaret ilişkileri açısından Avrupa Ülkeleri ile yoğun ticaret yapmaktadır. İlişkilerdeki yoğunluk; dünya görüşü, yaşam biçimi ve politik entegrasyonlarla pekişmektedir. Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkeleri ile giderek artan ilişkisi su ürünleri sektöründe de görülmektedir. Birlik ülkelerinin üretim artışlarında görülen yavaşlamalar, buna karşın taleplerinde görülen artışlar, su ürünlerinin AB ülkeleri açısından önemini belirgin duruma getirmiştir. Bu çalışmada, 1983 yılından itibaren tüm AB ülkelerinde geçerli olmaya başlayan ve en yeni politikalardan birisi olan Ortak Balıkçılık Politikası ve Türkiye Su Ürünleri Politikası ana hatlarıyla açıklanmış ve sektöre uygulanan koruma yöntemleri ve değerlendirmeler yapılmıştır. ABSTRACT Turkey has done entensive trade with European Nations point of view foreign trade relations. Economical intensity in relations has become stronger with globalism, life style and politic entegrations. Relation which is gradually remaining of Turkey with European Nations has been seen at fishing sector. Although the slowing down of the production of Union Nations, their demand increases. Because of this, fishing is very important for European Union Nations. In this study, Common Fisheries Policy (CFP), which is one of the newest policy and to valid on all the European Union since 1983, and the mean parts of Turkey's Fisheries Policy had been studied. Protection methods which is apply to sector and evaluations had been done.
Özet (Çeviri)