Protetik diş tedavisi kliniğinde tedavi gören hastaların dağılımı ve klinik işleyişe etkileri
Distribution of patients treated in prosthetic dentistry clinic and effects on clinical workflow
  1. Tez No: 506536
  2. Yazar: CEREN UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI CENKER KÜÇÜKEŞMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmamızda 2013-2017 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı'na başvuran hastaların yapılan işlemlere, cinsiyete, tedaviyi yapan hekimin akademik ünvanına ve yıllara göre dağılımının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu tarihler arasında başvuran 8132'si kadın, 7113'ü erkek toplam 15245 hastanın protokol kayıtlarından elde edilen veriler sayısal ve yüzdesel olarak incelenmiştir. Hastalara yapılan işlemlerin dağılımı incelendiğinde en çok yapılan işlemin metal destekli seramik kron olduğu görülmüştür. Sabit protezler açısından bakıldığında yapılan işlemlerin sıralamasının çoktan aza doğru sırasıyla implant destekli kronlar, tam seramik kronlar, zirkonyum dioksit kronlar ve laminate veneer kronlar olduğu görülmüştür. Hareketli protezler içinde en sık uygulanan protez tipi bölümlü protezler iken, ikinci sırada total protezler, üçüncü sırada implant destekli hareketli protezler, son sırada ise immediat protezler olduğu görülmüştür. Az sayıda işlem türü hariç tüm protetik işlemler kadın hastalara daha fazla sayıda uygulanmıştır ve kron köprü sökümü işlemleri hariç tüm işlemler öğretim üyeleri tarafından daha fazla oranda yapılmıştır. Sonuç olarak; Türkiye'nin farklı bölgelerinde ve farklı üniversitelerinde benzer araştırmaların yapılmasının bölgesel olarak ve ülke çapında protez kullanımının karşılaştırılması açısından faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the distribution of the patients who have been referred to the Süleyman Demirel University, Faculty of Dentistry Department of Prosthodontics between the years of 2013 and 2017 according to the treatments performed, the gender of patients, the academic title of the treating dental physician and the dates of treatment. Data were obtained from the records of 8132 female, 7113 male,in total of 15245 patient records and they were examined in terms of number and percentage. When the distribution of the dental treatments performed in the patiens was examined, it was seen that the metal ceramic crowns were the most frequent treatment performed. When viewed from the standpoint of fixed prostheses, it has been seen that frequency order were implant supported crowns, full ceramic crowns, zirconium dioxide crowns and laminate veneer crowns. The most common type of removable prosthesis was partial prosthesis, the second was total prosthesis, the third was implant supported overdentures,and the last was immediate prosthesis. Except for a few types of treatments, most prosthetic procedures have been applied to a greater number of female patients and most treatment except the crown- bridge removal, were carried out largely by the teaching staff. As a conclusion; performing regional and nationwide similar research in Turkey's different dental hospitals and different universities would be beneficial for the comparison of prosthetic treatments performed.