Kamu kuruluşlarında sosyal medya kullanımının kurumsal imaj açısından rolü: Anadolu Üniversitesi örneği
The role of use of social media in public institutions in terms of corporate image: The example of Anadolu University
- Tez No: 506618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kurumsal imaj, kişilerin kurumlar hakkındaki çeşitli deneyimleri, duyumları ve izlenimleri sonucunda zihinlerinde oluşan görüntüdür. Gün geçtikçe artan rekabet ortamında, kuruluşların olumlu bir imaja sahip olmasının onlara rekabet ortamında tutunma ve ön plâna çıkma gibi fırsatlar sağlayacağı bilinmektedir. Bu durum üniversiteler ve diğer eğitim kurumları için de geçerlidir. Olumlu bir kurum imajı, üniversitelerin hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştıracaktır. Bu sebeple toplumsal değişimlerde ve gelişmelerde önemli bir yeri olan üniversitelerin, tercih edilebilmesi ve bu sürecin sonunda ortaya kaliteli sonuçlar koyabilmesi için olumlu bir kurumsal imaja sahip olması gerekmektedir. Bu durumun önemini fark eden üniversiteler, kurumsal imajlarını oluştururken çeşitli iletişim araçlarının yer aldığı faaliyetler gerçekleştirmektedir. Yeni medya olarak hayatımıza giren sosyal medya kavramı, her geçen gün gelişmekte ve değişmektedir. Kurumlarda birçok değişimin sebebi olan sosyal medya araçları, aynı zamanda onlara çeşitli imkânlar tanımaktadır. Bu imkânları fırsata çevirmek isteyen üniversiteler, yürüttükleri pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler faaliyetlerinde sosyal medya araçlarını etkili ve aktif bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. Böylelikle her alanda karşımıza çıkan sosyal medya araçları, üniversitelerin bünyesindeki yerini de almıştır. Bu çalışmada, kamu kuruluşlarında sosyal medya kullanımının kurumsal imaj açısından rolü, Anadolu Üniversitesi üzerine gerçekleştirilen bir alan araştırması ile incelenmektedir. Yapılan araştırma sonucunda, sosyal medya araçlarının kurumsal imaj açısından önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate image is the picture that is formed in the minds of people as a result of their various experiences, perceptions and impressions regarding such corporations and institutions. In an environment where competition is increasing day by day, it is known that a positive image provides an opportunity to get a place and come into prominence. This is also valid for universities and other educational institutions. A positive corporate image will make it easier for the universities to reach their targets. For this reason, the universities that have a significant place in social changes and improvements, need to have positive images in order to be preferred and be able to put forth quality results by the end of such process. Universities that have become aware of the importance of this situation, carry out activities that involve different communication means while creating their images. The term“social media”that has come into our lives as the new media is improving and changing every day. The means of social media, which is the reason for many of the changes in the institutions, also provide with various opportunities to such institutions. Universities that wish to convert such opportunities into advantages have started using social media in an efficient and active way in their marketing, advertising and public relations activities. Therefore, the social media means we come across in everywhere have also taken their places within the bodies of the universities. In this study, the role of use of social media in public institutions as corporate image have been examined by means of an area study that has been carried out on Anadolu University. As a result of such study, it has been noted that social media means have a significant place in terms of corporate image.