Necati Tosuner'in öyküleri üzerine bir inceleme
A review on Necati Tosuner's stories
  1. Tez No: 506645
  2. Yazar: BURCU BOSTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Günümüz Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden biri olan Necati Tosuner öykülerinde genellikle yalnızlık, fiziksel engel, umutsuzluk, kaçış, sevgi gibi konuları işlemiştir. Belirli bir zaman diliminden çok o zaman diliminde yaşananların, o anın ön plana çıktığı öykülerde mekân çoğu zaman silikleşmiştir. Anlatıcı tipi olarak büyük oranda özne anlatıcının kullanılması yazarın öyküyü bir dertleşme aracı olarak görmesinin sonucudur. Öykülerde kadınlar ve çocuklar olsa da öykü kişilerinin çok büyük bir çoğunluğu erkeklerdir. Dil konusunda oldukça titiz olan yazar, öykülerinde dil yanlışı, yazım yanlışı olmasın diye özen göstermiştir. Bu özenin zorunluluk olduğunu düşünen ve bunun için kitaplarını yayımlamadan önce dinlendiren Necati Tosuner, bu dinlendirme sürecinde öykülerini gözden geçirmiştir. Yazarın bu güne kadar yayımlanmış olan Özgürlük Masalı, Çıkmazda, Kambur, Sisli, Necati Tosuner Sokağı, Çılgınsı, Bir Tutkunun Dile Getirilme Biçimi, Güneş Giderken, Yakamoz Avına Çıkmak adlı dokuz öykü kitabında 98 öyküsü bulunmaktadır. ''Necati Tosuner'in Öykücülüğü Üzerine Bir İnceleme'' adını taşıyan bu çalışmada yazarın hayatı ve sanat hayatı, edebi kişiliği üzerinde durulmuş, eserleri belirtilmiş, öyküleri konu, mekân, zaman, anlatıcı tipleri, kişi kadrosu, dil ve üslup bakımından incelenmiştir. Ayrıca öykülerde bulunan metinlerarası ilişkilere ve yazarın hayatının ve kişiliğinin eserlerine yansıması üzerine kısaca değinilmiştir. Roman, deneme, çocuk kitabı ve tiyatro oyunu da yazmakla birlikte öykücülüğü ile ön plana çıkan Necati Tosuner, siyasi olayların etkilerinin olduğu öyküler de yazmış ama bu öykülerde asıl amacın bilgi vermek olmadığını unutmamış, kurgusallığın dışına çıkmamış, bu olayların insanlar üzerindeki etkilerini öykü kişilerinin iç dünyalarına girerek vermiştir.
Özet (Çeviri)
In the story of Necati Tosuner, one of the most important names of contemporary Turkish storytelling, he often treated such issues as loneliness, physical disability, hopelessness, escape, and love. The place is often faded by the story that those who live in that time period rather than a certain time period have come to the forefront of that moment. The use of the subject narrator as the narrator type is the result of the author seeing the narrator as a means of struggling. Even though there are women and children in stories, the vast majority of characters are men. The writer, who is very meticulous about the language, took care to ensure that the language and the writing was not wrong. Necati Tosuner, who thinks that this is a necessity and rests before publishing his books for this, has passed through the stories in this resting process. The author has 98 stories in nine story books titled ''Özgürlük Masalı'', ''Çıkmazda'', ''Kambur'', ''Sisli'', ''Necati Tosuner Sokağı'', ''Çılgınsı'', ''Bir Tutkunun Dile Getirilme Biçimi'', ''Güneş Giderken'' and ''Yakamoz Avına Çıkmak''. This study, titled ''Necati Tosuner'in Öyküleri Üzerine Bir İnceleme'', focuses on the author's life and art life, his literary personality; his works are mentioned; narratives are examined in terms of subject, space, time, narrator types, personality, language and style. In addition, it is briefly mentioned about the intertextual associations in the stories and the reflection of the writer's life and personality in his works. Necati Tosuner, who came to the forefront with his storytelling along with writing novels, essays, children's books and theater plays, wrote about the effects of political events, but he did not forget that the main purpose was not to give information. He took care not to get out of his fiction. These events have influenced people by entering the inner world of the story's people.