Antalya ili domates alanlarında bakteriyel hastalıklar üzerinde araştırmalar
An Investigation on the bacterial diseases of tomato in Antalya
- Tez No: 1201
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANTALYA İLİ DOMATES ALANLARINDA BAKTERİYEL HASTALIKLAR ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Erdem KAHVECİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Abdullah GÜRCAN 1987, Sayfa: 39 Jüri : Prof. Dr. Abdullah GÜRCAN Prof.Lr. Necati BAYKAL Doç.Dr. Salih MADEN Antalya ilindeki sera ve tarla domateslerinde hastalığa neden olan bakteriyel etmenlerin ve bunların oluşturduğu hastalıkların oranları nın belirlenmesi amacıyla Aralık 1985 ile Temmuz 1986 tarihleri arasında bu. araştırma yapılmıştır. Yörede yapılan sürveyler sonucunda Corynebacterium michiganense pv. michiganense ve Pseudomonas syringae pv. tomato tespit edilmiştir. Sera döneminde, _C. michiganense pv. michiganense il düzeyinde % 1.75 oranında, _P. syringae pv. tomato ise dikkate alınmayacak derecede az bulunmuştur. Tarla döneminde, C. michiganense pv. michiganense % 12.85, P. syringae pv. tomato % 2.73 oranlarında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Antalya, domates, bakteriyel hastalıklar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master sThesi s AN INVESTIGATION ON THE BACTERIAL DISEASES OF TOMATO IN ANTALYA Erdem KAHVECİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisior : 1987, Page: 39 Jury : Prof. Dr. Abdullah GÜRCAN Prof.Dr. Necati BAIKAL Assoc. Prof.Salih MADEN Bacterial diseases of tomatoes in Antalya province were determined by making surveys from December 1985 to July 1986. In this region, two bacterial diseases, Corynebacterium michiganense pv. michiganense and Pseudomonas syringae pv. tomato observed were found out on this crop. These diseases were observed both in the field and greenhouses. C. michiganense pv. michiganense appeared on 1.75 % of the plants in the greenhouses but it was 12.85 % in the field. The other pathogen were found on 2.73 % of the plants in the field but a very low percentage in the greenhouses. KEY WORDS : Antalya, tomato, bacterial diseases.