Differentiating poor and good readers in second grade: Cognitive and linguistic variables
İkinci sınıfta zayıf ve iyi okuyucuları farklılaştıran bilişsel ve dilbilimsel değişkenler
- Tez No: 506673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NALAN BABÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinde, sesli okuma akıcılığı ile bilişsel ve dilbilimsel beceriler arasındaki ilişkileri incelemektedir. Çalışma kapsamında, özellikle, zayıf ve iyi okuyucularda, fonolojik farkındalık (FF), hızlı otomatik isimlendirme (HOTI), fonolojik hafıza (FH) ve morfolojik farkındalığın (MF) sesli okuma akıcılığındaki belirleyici rolü araştırılmaktadır. Araştırmaya, 65 ikinci sınıf öğrencisi katılmıştır ve sesli akıcı okuma ile FF, HOTI, FH ve MF becerileri ölçülmüştür. Veri toplandıktan sonra, örneklem, öğrencilerin sesli okuma akıcılıklarına göre zayıf ve iyi okuyucular olarak iki gruba ayrılmıştır. Bulgular, sesli okuma akıcılığıyla diğer değişkenler arasındaki ilişkilerin, zayıf ve iyi okuyucularda farklılaştığını göstermiştir. İyi okuyucularda, FF ve MF, sesli okuma akıcılığı ile korelasyon gösterirken; zayıf okuyucularda, FF ve HOTI'nin, sesli okuma akıcılığı ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, regresyon analizlerinde, zayıf okuyucularda sesli okuma becerisini yordayan en önemli ölçüt, FF iken; iyi okuyucularda en belirleyici ölçüt, MF olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre, FF ve HOTI, zayıf okuyucularda, akıcı okumaya ayrı ayrı önemli katkı sağlarken; iyi okuyucularda, sadece MF'nin önemli bir katkı sağladığı bulunmuştur. Sonuç olarak, bulgular, zayıf okuyucuların ses farkındalığı ve hızlı isimlendirme ile hala okumayı öğrenme aşamasında olduklarını; fakat iyi okuyucuların morfolojik farkındalıkla kelimelerin anlam bilgisine geçiş yaptığını gösteriyor. Türkçe, yazıldığı gibi okunan ve sondan eklemeli bir dil olduğundan, bu çalışmanın sonuçları, Türkçe okuma gelişimi üzerine farklı bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study examined the relationships of reading fluency with cognitive and linguistic skills in second graders. In particular, the roles of phonological awareness (PA), rapid automatized naming (RAN), phonological memory (PM) and morphological awareness (MA) in prediction of oral reading fluency (ORF) were explored in Turkish poor and good readers. Sixty six second grade students participated in the study and the measurements of ORF, PA, RAN, PM, and MA were administered. After data collection, the sample was divided into two groups as poor and good readers based on the students' performance on ORF. The findings showed that relationships between ORF and other variables differentiate in poor and good readers. PA and RAN were related significantly to ORF in poor readers while ORF was correlated with PA and MA in good readers. Also, regression analyses indicated that PA is the most significant predictor to ORF in poor readers while MA is a significant precursor for ORF in good readers. Moreover, both PA and RAN have additional explanations to ORF in poor readers although only MA was a significant contributor of ORF in good readers. Consequently, these findings demonstrated that poor readers are on the process of reading acquisition via phonological awareness and naming speed, but good readers move up into semantics of words via morphological awareness. As Turkish is a transparent and agglutinating language, the results of this study offer a different perspective on Turkish reading development.