Üç yaş altı akut bronşiyolit olgularında antibiyotik kullanım sıklığının ve antibiyotik kullanımını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the antibiotic usage frequency and the factors affecting the antibiotic use in children aged under three years old with acute bronchiolitis
  1. Tez No: 506716
  2. Yazar: HATİCE GÜLLÜELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT, DOÇ. DR. RABİA GÖNÜL SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Akut bronşiyolit yaşamın ilk iki yılında en sık alt solunum yolu enfeksiyonu olup sıklıkla Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV) enfeksiyonu ile ilişkili olan ve genellikle kendi kendini sınırlayan bir klinik sendrom olarak tanımlanmaktadır. Bronşiyollerin inflamatuar obstrüksiyonu sonucunda oluşan semptom ve bulgular ile karakterizedir. Tedavide uygun oksijenizasyon ve hidrasyonun sağlandığı destek tedavisi esas olup, oksijenizasyon ve hidrasyon dışındaki pek çok tıbbi tedavi tartışmalıdır. Akut bronşiyolitte rutin antibakteriyel tedavinin yeri olmamasına rağmen klinik pratikte antibiyotikler sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamızda akut bronşiyolit olgularında antibiyotik kullanım sıklığının ve antibiyotik kullanımını etkileyen faktörlerin ortaya konması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde Ocak 2017 - Nisan 2017 tarihleri arasında öykü ve fizik muayene bulguları doğrultusunda klinik olarak üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularını takiben ekspiryum uzunluğu, ronküs, takipne gibi bulguların saptanması üzerine akut bronşiyolit ön tanısı ile Çocuk Acil Servisi'nde tedavi gören 3 yaş altı 1006 hasta üzerinde yürütülmüştür. Klinik veriler ve tedavi yöntemleri hasta dosyaları ve acil servis hasta takip formlarından yararlanılarak retrospektif olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute bronchiolitis is the most common lower respiratory tract infection in the first two years of life. It is often associated with respiratory syncytial virus infection and usually defined as a self-limiting clinical syndrome. It is characterized by symptoms and signs that are related with the obstruction of the bronchioles. Treatment with proper oxygenation and hydration is the basis of treatment and many medical treatments other than oxygenation and hydration are controversial. Although routine antibacterial therapy is not recommended in acute bronchiolitis, antibiotics are frequently used in clinical practice. The aim of our study was to determine the frequency of antibiotic use and factors affecting the use of antibiotics in patients with acute bronchiolitis.Materials and Methods: This study was carried out between January 2017 and April 2017 in Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Health Practice and Research Hospital on 1006 patients under 3 years old who were treated in the Pediatric Emergency Service with the diagnosis of acute bronchiolitis on the basis of clinical findings of upper respiratory tract infections followed by findings such as prolonged expiration length, rhonchus and tachypnea. Clinical data and treatment modalities were obtained retrospectively using patient files and emergency department patient follow-up forms.