Serebellar pedinküllerin mikrocerrahi anatomisi
Microsurgical anatomy of cerebellar peduncles
- Tez No: 506729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Beyin sapı ve serebelluma yapılan difüzyon tensor görüntülemeler, serebellar pedinküller ile lezyonun ilişkisini ortaya koymuşsa da; 3 boyutlu cerrahi anatominin anlaşılması yalnızca kadavra diseksiyonu ile mümkün gözükmektedir. Bu anatomik çalışmada; serebellar pedinküllerin mikrocerrahi anatomisinin tanımlanması hedeflenmiştir. YÖNTEM: Çalışma; İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikronöroşirürji ve Nöroanatomi Laboratuarında gerçekleştirilmiştir. 5 adet silikon enjekte edilmiş kadavra kafası ile 5 beyin (10 hemisfer) diseksiyon için kullanılmıştır. Diseksiyonun her aşaması 3 boyutlu çekim tekniği ile fotoğraflanmıştır. BULGULAR: Çalışmada; serebellumun tentoriyal ve suboksipital yüzeylerinden dekortikasyon ile başlanarak ak madde diseksiyonu yapılmıştır. Superior serebellar pedinkül, orta serebellar pedinkül ve inferior serebellar pedinkül diseke edilerek 3 boyutlu anatomileri ortaya konmuş, önemli nörovasküler yapılarla ilişkisi tanımlanmıştır. Her serebellar pedinküle yapılacak cerrahi yaklaşımlar karşılaştırılarak özetlenmiştir. SONUÇLAR: Serebellar pedinküllerin ve derin serebellar çekirdeklerin anatomisinin bilinmesi cerrahi morbiditenin önlenmesinde en önemli noktadır. Serebellar pedinküllerin önemli nörovasküler yapılarla ilişkisinin bilinmesi hekimleri ve hastaları daha güvenli kılacaktır.
Özet (Çeviri)
AIM: Though diffusion tensor imaging studies regarding brain stem and cerebellum have disclosed the relation between cerebellar peduncles and associated brain stem lesions, a much improved way of understanding of three-dimensional surgical anatomy of the area appears only to be delineated through meticulous cadaveric dissections. This anatomic study aimed to describe microsurgical anatomy of cerebellar peduncles. METHOD: The study was performed in Microneurosurgery and Neuroanatomy Laboratory of Cerrahpasa Medical School of Istanbul University. Five silicone-injected cadaveric whole heads and five brains were used for the dissection, whose every step was photographed by three-dimensional shooting technique. RESULTS: Starting with decortication over tentorial and suboccipital surfaces of the cerebellum, the white matter was dissected. By further dissecting the superior, middle, and inferior cerebellar peduncles, their three-dimensional anatomy in relation to deep brain stem structures were exposed, describing their relation with key neurovascular structures. Multiple surgical approaches directed to each of the cerebellar peduncles were compared and summarized. CONCLUSION: Better understanding of the anatomy of cerebellar peduncles and deep cerebellar nuclei constitute the most critical aspect for the prevention of surgical morbidity during surgery in and around the brain stem. An improved knowledge of the relations of cerebellar peduncles to important neurovascular structures will help surgeons and patients for better outcomes following surgery of the lesions within mesencephalone, pons and upper medulla.