Romatoid artritli hastalarda serum STING düzeyi
Serum STING levels in rheumatoid arthritis
- Tez No: 506799
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇOBANKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Romatoid artrit (RA) etiyolojisi bilinmeyen, eklemde progresif yıkım ile karakterize kronik, otoimmün ve multisistemik inflamatuar bir hastalıktır. Son yıllarda endoplazmik retikulum ilişkili, transmembran taşıyıcı bir protein olan STING (interferon gen uyarıcısı) sinyal molekülünün, intraselüler DNA moleküllerinin tespit edilip tanınmasını takiben IFN ve pro-inflamatuar sitokinlerin aktivasyonu gibi konak savunmasında bir çok önemli rolü olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ancak self-DNA'nın degradasyonundaki birtakım aksaklıklar sonucu STING aktivitesini tetiklenebildiği ve STING-bağımlı otoinflamatuar hastalıklar için bir zemin oluştuğu gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda RA etiyopatogenezine katkı sağlamak adına literatürde ilk kez RA tanılı hastalarda serum STING düzeylerini ve serum STING seviyelerindeki olası artışın hastalık aktivasyonu ile ilişkisi yanında prognozu öngörmede prediktif değerini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız 29/12/2016 – 10/02/2018 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda prospektif olarak yürütülmüştür. Çalışmamıza romatolojik muayene, anamnez, laboratuvar ve görüntüleme bulguları değerlendirmeleri sonucunda ACR/EULAR kriterlerine uygun olarak RA tanısı almış 80 hasta ile 80 sağlıklı gönüllü katılımcıdan oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastalar DAS (Hastalık Aktivite Skoru) 28'e göre sınıflandırılmıştır. Çalışmamızda katılımcılarda RF, anti-CCP, eritrosit sedimentasyon hızı ve CRP gibi rutin laboratuar tetkikleri ölçümleri yanında serum STING analizi (ELİSA-enzyme linked immunosorbent assay yöntemi) gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların tüm klinik, laboratuar, görüntüleme bulguları yanında serum STING düzeyleri raporlanarak değerlendirildi. Bulgular: RA tanılı hastalarda ortalama DAS28 değeri 3.29±0,68 olarak belirlenmiş ve hastaların %32,5'i ANA pozitif, %75'i RF pozitif, %63,7'si ise Anti-CCP pozitif olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda her ne kadar hasta grubu ile kontrol grubu arasında ortalama serum STING seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmasa da, yüksek eritrosit sedimentasyon hızı (> 30 mm/s) ve yüksek CRP (>0,50 mg/dl) değerlerine sahip RA tanılı hastalarda tespit edilen ortalama serum STING seviyeleri; düşük eritrosit sedimentasyon hızı ve düşük CRP değerlerine sahip hastalarda tespit edilen ortalama serum STING seviyelerinden istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek bulunmuştur (Sırasıyla p-değerleri=0,006 ve 0,046). Bunlara ek olarak RA tanılı hastalarda ortalama serum STING seviyeleri ile serum RF değerleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon ilişkisi saptanmıştır (p=0,008, r=294). Sonuç: Çalışmamızda rutin laboratuar inflamatuar belirteçleri ile serum STING seviyelerinin anlamlı ilişkisi dışında ortalama serum STING seviyeleri ile RF'ün istatistiksel olarak anlamlı korelasyon ilişkisi romatoid artritte inflamasyon ve immünite ilişkili etiyopatogenezi açıklayacak değerli veriler sunmuştur. Bu çalışma ile RA tanılı hastalarda STING ilişkisi ilk kez değerlendirilmiştir. Bu nedenle ileriki dönemde daha geniş örneklem grupları ile daha kapsamlı yapılacak olan araştırmalar ile bulgularımız karşılaştırılarak RA tedavisine yeni yaklaşımlar ve tanısal temelde önemli veriler elde edileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, autoimmune and multisystem inflammatory disease characterized by progressive destruction of the joint, with unknown aetiology. In recent years, the STING (stimulator of interferon genes) signaling molecule, a transmembrane transporter protein associated with endolasmic reticulum, has been found to play an important role in host defense, such as activation of IFN and pro-inflammatory cytokines following detection and recognition of intracellular DNA molecules. Some malfunctions in the degradation of self-DNA have been shown to trigger STING activity and provide basis for STING-dependent auto inflammatory diseases. In order to contribute to the etiopathogenesis of RA we aimed to evaluate the serum STING levels and the predictive value of possible increase in serum STING levels in relation with disease activation as well as prognosis in patients diagnosed with RA for the first time in the literature. Material and Methods: This study was performed prospectively in Pamukkale University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine between December 29th, 2016-February 10th, 2018. In our study, according to the ACR/EULAR classification criteria, 80 RA patients who were diagnosed with regard to physical examination, laboratory and imaging findings enrolled, additionally a control group of 80 healthy participants included. Patients were classified according to the Disease Activity Score 28(DAS 28). The STING levels were analysed using an ELISA (Enzyme-linked Immunosorbent Assay) method and also routine laboratory tests such as RF, anti-CCP , ESR and CRP were performed in participants. Participants demographic characteristics, laboratory and imaging findings, as well as level of serum STING results were recorded and evaluated. Results: The mean score of DAS28 was determined as 3.29 ± 0.68 in patients diagnosed with RA and 32.5% of patients were ANA positive, 75% RF positive and 63.7% (n = 51) Anti-CCP positive. Although no statistically significant differences have been determined according to the STING levels between the patient and control group, the mean serum STING levels were found significantly higher in RA patients with high ESR (> 30 mm/h) and CRP (>0,50 mg/dl) values; than RA patients with low ESR and CRP values (p-values=0,006 ve 0,046 respectively). In addition there was a positive statistically significant correlation detected between serum STING levels with serum RF levels in patients diagnosed with RA (p=0,008, r=294). Conclusions: In our study, the satistically significant relation between routine laboratory inflammatory markers and serum STING levels as well as significant correlation between the serum STING and RF levels provide a valuable knowledge for potential explain of inflammation and immunity-related etiopathogenesis in rheumatoid arthritis. Furthermore in present study, serum STING levels were evaluated for the first time in RA-patients. Therefore further researches with larger study groups, may contribute to diagnosis and treatment of RA.